MŠ Korálek
ŠKOLA PODPORUJÍCÍ ZDRAVÍ
FAKULTNÍ ŠKOLA Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické, Technické univerzity v Liberci
Praktická škola pro studenty JERGYM a SOŠP

třída Broučků


Třídní učitelky:

Mája Veselá
Odborné zaměření:
– logopedický asistent
– koordinátor ŠVP
– výtvarná výchova
– metodika Dobrý začátek
– instruktor praktického vyučování studentů JERGYM a SOŠPg Jeronýmova

Martina Lank
Odborné zaměření:
– instruktor Děti na startu – šéftrenér kurzu
– tělesná výchova
– tanec

 

________________________________________________________________________________

Červen 2024

Tématické celky: 3. – 7.6. – Hafíkova cesta vesmírem
                                10. – 14.6. – Hafík a jiná kultura
                                17. – 21.6. – Hafík a exotická zvířata
                                24. – 28.6. – Hafík cestuje bezpečně

Akce na tento měsíc:

4.6. – Besídka pro rodiče od 15:30
5.6. – Veletrh dětského čtenářství – vybrané děti
6.6. – Dětská olympiáda – vybrané děti
12.6. – návštěva zoo (dopoledne)
18.6. – loučení s předškoláky, zahrada školky od 15:30 (pouze pro předškolní děti)
19.6. – školkový výlet

________________________________________________________________________________

9.6.

V pondělí jsme se seznámili s naší sluneční soustavou. Naši planetu Zemi už všichni poznáme, ale teď k ní přibylo ještě 7 dalších planet – Merkur, Venuše, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Rozdali jsme si planety, které jsme si nejdřív sami namalovali a každý z nás měl svou dráhu, kterou obíhal kolem Slunce a žádná planeta se nesrazila s jinou. Pochopili jsme tak, že nějaké planety jsou k Slunci blízko, jiné daleko, některé jsou menší, jiné obří. Potom jsme si vyzkoušeli pokus s balónkem na brčku, skrz které byl provázek přivázaný mezi dvě židle a tvořil tak vesmírnou dráhu rakety. Balónek jsme nafoukli, drželi, aby neucházel, odstartovali a pustili. A to byla teda rychlost! Potom jsme ještě museli stihnout upéct maminkám jablečné šátečky, protože nás hned v úterý čekala besídka k jejich svátku – dodatečně. Šátečky se moc povedly a zbylo i pár pro nás na ochutnávku. Besídka v úterý se vydařila, zpívali jsme, recitovali, tančili a nakonec jsme si s maminkami vyrobili srdíčko z kartonu, omotané bavlnkou. Ve středu byla tělocvična ZŠ, ale „Zpěváčci“ měli ten den odpoledne vystoupení na Festivalu dětského čtenářství v Krajské vědecké knihovně a na to bylo potřeba se ještě připravit. Tentokrát se hlavně tančilo a vystoupení mělo u rodičů úspěch. Ve čtvrtek jsme dělali skvělý pokus se sopkou, ale vybraní sportovci měli jinou aktivitu. Reprezentovali naši školku na Mateřinkové olympiádě na atletickém stadionu Sport Park Liberec. Soutěžilo 10 školek, 100 dětí a naše děti vybojovaly zlatou medaili v disciplíně štafetový běh a stříbrnou medaili v hodu. To bylo radosti! V pátek jsme se ještě naučili básničku s pohybem Hvězda, zdolali jsme velkou překážkovou dráhu s novými metami a žebříkem, který pro nás vyhráli kamarádi na Olympiádě a pořádně jsme si zaběhali na plácku vedle školky při pobytu venku. Celý týden jsme trénovali zrakové vnímání, pamět, logické myšlení při řešení sudoku a doplňováním logických řad obrázků planet. Skládali jsme vesmírné puzzle, vystřihovali geometrické tvary, z kterých jsme slepili rakety podle vzoru, modelovali jsme souhvězdí a stříhali jsme letovou dráhu rakety.

________________________________________________________________________________

Květen 2024

Tématické celky: 29.4. – 3.5. – Hafíkův čarodějnický týden
                                6.-10.5. – Hafík přeje mamince ke Dni matek
                                 13. – 17.5. – Hafíkova rodina
                                  20. – 24.5. – Hádej, čím bude Hafík, až vyroste?
                                  27.-31.5. – Hafík poznává naše město, naši zemi

________________________________________________________________________________

2.6.

Téma naše město, naše země nás moc bavilo. V pondělí jsme se zaměřili na Českou republiku. V ranních činnostech jsme si zkoušeli třídění víček dle barvy na obrys vlajky. Dále jsme obarvovali vatové tampónky, na kterých byla nakreslená vlajka, v ateliéru jsme vyráběli lva, vlajku a Českou republiku, kde jsme označili město Liberec. V herně jsme stavěli pomocí ortopedických puzzlí Muffik různorodé překážkové dráhy. V kruhu jsme se seznámili se státními symboly České republiky. Hodně dětí vědělo, jak se jmenuje náš prezident a někteří poznali i další státní symboly. V úterý jsme lovili písmenka v sensory stolku a skládali jsme z nich slovo Česko, hledali jsme na mapě hrady a zámky a poté jsme je označovali ve velké slepé mapě,v light panelu jsme odkrývali písek a pod ním byla schovaná mapa republiky, kam jsme přikládali kraje pomocí čísel. Nejvíce nás oslovilo mazání toustu barevnými pomazánkami. Snažili jsme se ji namazat na toust dle toho ,jak vypadá naše vlajka. Bylo to docela složité, ale odměna pro nás byla ta, že jsme toust pak mohli sníst. V kruhu jsme si poslechli hymnu, zazpívali si písničku a dále zkoumali naši republiku pomocí různých aktivit. Ve středu jsme skládali vlajku z pet víček, zkoumali jsme pomocí lupy různé mapy. Pak následovala tělocvična, kde jsme se zaměřili na lezení po žebřinách, běh, skoky, plazení po lavičce a mnoho dalšího. Ve čtvrtek jsme se zaměřili na Liberec. Některé památky jsme poznali, jiné pro nás byly nové. Hned ráno jsme zkoušeli posílat lego panáčky v tobogánu. Cílem bylo, aby se lego panáček trefil přímo do vody a nevyjel z dráhy. Dále jsme pomocí magnetických kostek stavěli radnici. Hráli jsme si s kinetickým pískem, kde jsme stavěli město. Hráli jsme speciální pexeso s balančními kameny, na interaktivní tabuli měli předškoláci činnosti cílené na logické myšlení, zrakovou paměť… V kruhu jsme poznávali památky Liberce, poté jsme chodili dle vyznačených cest a fotili jsme muzeum, Ještěd a radnici. V pátek jsme se zaměřili na města v České republice. Vyhledávali jsme dle barvy postavičky lidí a přiřazovali jsme je do domečků. V sensory stolku jsme myli postavičky a poté jsme popisovali, jak se cítí dle výrazů. V krabicích jsme dle hmatu poznávali, jaké zvířátko se tam ukrývá, v herně jsme stavěli město pomocí molitanových kostek a Muffiků. Po svačině jsme se vydali ven, kde jsme měli připravené úkoly k příležitosti Dni dětí. Vyzkoušeli jsme si proběhnout překážkovou dráhu, hodit kroužek na tyčku, přenést míč ve dvojici, namalovat obrázek na fólii, pomocí vodní pistole sestřelit kelímky, hodit kroužek na příslušnou barvu a mnoho dalšího. Odměnou pro nás byly ovocné nanuky, které jsme si na zahradě v klidu a pohodičce vychutnali.

________________________________________________________________________________

26.5.

Téma týdne bylo povolání. To nás moc bavilo, protože jsme hráli hodně námětových her s převleky. Postavili jsme si třeba loď z molitanových kostek, složili a ozdobili jsme si papírové lodičky a byli z nás námořníci, postavili jsme si autobus ze židliček nebo z dřevěných kostek a hráli jsme si na řidiče a cestující, postavili jsme si školku a hráli si na paní učitelky a děti nebo na lékaře a pacienty v nemocnici. Vařili jsme oběd jako kuchaři, jako pekaři jsme si upekli sýrovo šunkové šneky – to se nám moc povedlo, takže jsme dali ochutnat i paní kuchařce nebo paní učitelce z třídy Sluníček.
Trénovali jsme zrakové vnímání hledáním stínů k obrázkům profesí, skládali jsme lodičky ze dvou dílků, které si byly hodně podobné, tak to bylo docela těžké, hledali jsme kartičky s různými předměty a přiřazovali je k různým povoláním. Procvičili jsme i jemnou motoriku hledáním mini obrázků v maxi boxu plném plastových i měkkých kuliček. Určovali jsme počáteční písmena slov, hledali k nim písmenka a počítali jsme slabiky názvů povolání. Z papíru jsme si vyrobili kuchařské zástěry, nabarvili a ozdobili jsme si papírové donuty, barvili jsme si dlaně a prsty na červenožluto – to byl jako oheň, když jsme je obtiskli na papír. Naučili jsme se, že hasiče voláme číslem 150 a ta nula je jako stočená hadice. Umíme novou básničku s pohybem „Čím chci být“ a někteří z nás už vědí, čím jsou jejich maminky a tatínkové. Na zahradě jsme si hráli na kuchaře, na stavitele, na maminky nebo na policajty a detektivy. V tělocvičně jsme se zaměřili na kutálení míčů různých velikostí různou trasou a i na fotbal.

________________________________________________________________________________

19.5.

Hafíkova rodina

Celý týden jsme si povídali o rodině. Učili jsme se pojmy rodiče, prarodiče, sourozenci, dvojčata, jedináček, sestřenice, bratranec… Kreslili jsme svoji rodinu a povídali si o tom, kdo je kdo. Co dělají naši rodiče, jak se jmenují, jak se jmenují naši sourozenci? Překvapilo nás, že některé děti neznají jména svých rodičů (jsou to prostě maminka a tatínek) a některé děti neznají ani své vlastní jméno, pouze jeho zdrobnělinu. Opisovali jsme slova tatínek, maminka, babička, dědeček do mouky, to bylo moc příjemné pro naše prstíky. Skládali jsme panáčky z obarvených špachtlí, učili jsme se postavit úplně stejnou postavu znázorňující pohyb, jakou vymyslel a postavil kamarád¨, což vedlo k hezké práci ve dvojicích. Trénovali jsme i počítání do 10 skládáním postav členů rodiny do políčka s daným počtem nebo kolíčkováním obrázků a k nim patřícímu znázorněnému počtu na prstech ruky nebo na puntíkách a hodně dětí zvládlo i samotné číslice. Navlékali jsme korále pro maminku, skládali jsme obrázky členů rodiny z několika částí, přiřazovali jsme k postavě její stín, řešili sudoku, doplňovali logickou řadu. Hráli jsme si na rodinu v kuchyňce i v obchodě, pečovali jsme o miminka, vozili je v kočárku, jak v herně, tak i na zahradě MŠ. Stavěli jsme rodinné domy z molitanových kostek nebo z velkých dřevěných kostek. Učili jsme se rozdělovat si role a těch se držet, ale také umět říct když chceme něco jinak. Naučili jsme se básničku s pohybem „Jak rosteme“ a učili jsme se převyprávět děj pohádky „O Palečkovi“ pomocí ilustračních obrázků. Znovu jsme si uvařili kvetoucí čaj a pozorovali jsme, jak se květ v horké vodě zvětšuje. Párkrát jsme řešili nějaký konflikt a k jeho vyřešení nám pomohl koberec „semafor“. Občas si někdo z nás potřeboval rozdýchat své emoce v „zající v zelí“, ale většinou jsme vše zvládali s úsměvem a v pohodě. Předškoláci byli sportovat s trenéry Startíku, učili se házet a chytat míč a trénovali rovnováhu na balančním prkně. To mělo takový úspěch, že ho trenéři v budoucnu určitě zase přinesou. Zpěváčci byli zpívat v ZUŠ na akci Kytička písniček, kde na ně čekalo velké pódium a za odměnu zmrzlina.

________________________________________________________________________________

12.5.

Hafík přeje mamince ke dni matek.

Tento týden jsme se seznámili s tím, že maminky slaví svůj svátek druhou květnovou neděli. Povídali jsme si o tom, k čemu jsou maminky na světě, jakou mají práci, co vše pro své děti a celou rodinu dělají. Učili jsme se odpovídat na otázky celou větou, vyprávět o své vlastní mamince, jak se jmenuje, kolik jí je let, jakou má ráda barvu, co často říká, co dobrého nám vaří a proč ji máme rádi. Hráli jsme námětové hry na rodinu, pečovali jsme o miminka, vozili jsme kočárky – v herně i na zahradě MŠ. Kreslili jsme mamince obrázky, modelovali jsme srdíčka, trénovali jsme jemnou motoriku a rozvíjeli estetické cítění při zdobení srdíček různými „diamanty“ nebo při navlékání gumiček a vlny na dřevěná srdíčka. Třídili jsme dobroty z bonboniéry podle tvarů – kruh, čtverec, srdíčko, trénovali jsme zrakové vnímání – barvy při přiřazování kytiček ke stejné barvě vázičky. Naučili jsme se krásnou básničku pro maminku „S tebou“, ke které jsme společně vymysleli pohyb, skládali jsme slova „svátek“, „maminka“,„babička“ a další členy rodiny z dřevěných písmen podle předlohy. Vyzkoušeli jsme si i „květinový diktát“ na procvičení pravolevé orientace. Na zahradě jsme sbírali šišky a poskládali jsme si z nich obří srdce – učili jsme se spolupráci ve dvojicích i ve skupině. Cvičit jsme chodili ven, trénovali jsme běh, slalom, skoky snožmo z obruče do obruče, chůze na pološpičkách z kroužku do kroužku a také hod míčkem do dálky. A šlo nám to skvěle. Také jsme řešili konflikty mezi kamarády s pomocí koberce „semaforu“ – vše jsme si pěkně vyříkali, navrhli řešení a usmířili se.

________________________________________________________________________________

5.5.

Čarodějnický týden s Hafíkem je za námi! Hned v pondělí jsme si vyzkoušeli mnoho čarodějnických úkolů. Pomocí magnetické tyčky jsme lovili v sensory stolku oči, které jsme poté vkládali do čarodějnického kotlíku. Vytvářeli jsme pomocí bavlnek pavučiny na školkové židličky. Ve velké plastové dóze jsme vytvářeli kouzelné lektvary pomocí všemožných ingrediencí – ocet, jedlá soda, jar, pavouci… Pomocí pinzetek na rozvoj jemné motoriky jsme dávali bambulky (bradavice) čarodějnici na obličej. V herně jsme si postavili čarodějnickou chýši. V kruhu jsme si popsali, jak se pozná čarodějnice zlá a hodná, přiřadili jsme si k nim obrázky s lektvary. Následně jsme šli péct sušenky. Ale ne ledajaké, byly to sušenky s motivem čarodějnice na koštěti. Nejprve jsme smíchali všechny ingredience – mouku, vajíčko a podobně. Poté jsme vypracovali těsto, které jsme rozváleli a následně jsme vykrajovali čarodějnice. Zprvu to šlo trochu složitě, ale nakonec jsme si s tím skvěle poradili a sušenek bylo hodně pro každého. V úterý nás čekal Čarodějnický rej! Všichni přišli v převlecích a maminky nám připravily skvělé pohoštění! Ráno jsme si vyzkoušeli mnoho úkolů. Nejprve jsme pomocí baterky zkoumali, co se skrývá pod kotlíkem za tvary, pak jsme tvořili čarodějnický lektvar podle návodu, rozmrazovali jsme pavouky a krysy z ledu…Po svačině jsme se rozdělili do 4 skupin a vydali jsme se na další úkoly. Měli jsme připravenou hru s kostkou. Když padl obrázek na kterém dotyčné dítě stálo, mohlo jít dopředu. Vyhrál ten, kdo byl první v cíli. Další úkol byla omalovánka velké čarodějnice. U stolku nás čekalo míchání lektvaru dle návodu, který byl nakreslený na papíru. Poslední úkol bylo nošení očí do čarodějnické pusy dle připravené dráhy. Než se šlo tančit dle hudby, ještě jsme si prošli čarodějnickou stezku, kterou jsme si vytvořili pomocí ortopedických podlah Muffík, lana, balančních kamenů a obručí. Na závěr každý dostal diplom a nálepky dle svého výběru. Ve středu jsme všichni byli doma, jelikož byl státní svátek. Ve čtvrtek jsme se seznámili s příběhem Malé čarodějnice a jejího havrana Abraxase, jak letěla na Skalnatou horu, aby oslavila Filipojakubskou noc, i když to měla zakázané. Učili jsme se odpovědět na otázky k příběhu, převyprávět příběh vlastními slovy, ale i vyslechnout kamarády a neskákat ostatním do řeči. Také jsme se shodli, že lhát se nemá a mají se dodržovat daná pravidla. Povídali jsme si i o tom, kdo z nás si na Čarodějnice opékal s rodiči buřty na ohni a komu chutnají více párky. Učili jsme se odpovídat na otázku celou větou a nebát se mluvit nahlas. Také jsme trénovali jemnou motoriku a předmatematické představy přiřazováním žetonků (bublinek) do čarodějnických kotlíků. Procvičovali jsme zrakové vnímání a opět jemnou motoriku při „kolíčkování“  – hledání obsahu čarodějnických kotlíků, v kterých jsme hledali obrázek v pozadí. V pátek jsme se naučili básničku s pohybem, vařili jsme lektvary v kuchyňce při námětových hrách a „létali“ jsme na koštěti slalom kolem balančních kamenů a čarodějnických chaloupek.

________________________________________________________________________________

Duben 2024

Tématické celky: 2.-5.4. – Hafík na statku
                                8.- 12.4. – Hafíkovo jarní probuzení
                                15.- 19.4. – Hafík v říši hmyzu
                                22.-26.4. – Hafík chrání přírodu

Akce na tento měsíc:

3.4. – návštěva základní školy – předškoláci (místo tělocvičny)
16.4. – sférické kino ve školce     

________________________________________________________________________________

26.4.

Hafík chrání přírodu

V pondělí se slavil Den země a my už víme, jak o naši Zemi pečovat. Víme, že je to náš domov, víme, že k životu vše živé potřebuje vodu a tou nesmíme plýtvat. Také víme, že by se nemělo plýtvat jídlem a mělo by se šetřit i elektřinou – na to nás upozorňovali naši „osvětlovači“ – děti, které hlídaly osvětlení ve třídě, herně, koupelně i šatně. Celý týden jsme si povídali o naší planetě Zemi, kreslili jsme ji, vystřihovali, lepili, vybarvovali omalovánky – učili jsme se dotahovat a nepřetahovat, prohlíželi jsme si atlasy světa i knihy o odpadech. Ve vodě jsme namáčeli mušličky a hráli jsme si na moře i s mořskými živočichy. Venku jsme sbírali odpadky a vyčistili jsme si tak naši školkovou zahradu. Třídili jsme odpad, učili jsme se poznat a pojmenovat popelnice na papír, sklo, plast, bioodpad i kov, připomněli jsme si, co je z jakého materiálu a tím jsme navázali na dřívější téma „materiály“. Naučili jsme se básničku s pohybem „Třídím odpad“ a písničku „Hezky je na světě“. Trénovali jsme Sudoku a barvy s PET víčky
Četli jsme si pohádku z knihy Povídání o pejskovi a kočičce o tom, jak našli panenku, která tence plakala a po třídě a herně jsme hledali různé hračky, které pejsek s kočičkou našli venku jen tak pohozené. Stavěli jsme si velké domečky z molitanových kostek, pečovali jsme o ně i jejich okolí, vařili jsme v kuchyňce a hráli jsme námětové hry „Na obchod“. Při cvičení, ale i ranních hrách jsme používali ortopedické puzzle „Muffík“  a balanční kameny na procvičení klenby nožní i rovnováhy, ale také pozornosti, opatrnosti  a spolupráce. Zkoumali jsme kůru stromů, hledali jsme na ní mech a cestičky od broučků, vařili jsme si kvetoucí čaj, který jsme nejdřív pozorovali a potom i ochutnali. Párkrát jsme během týdne potřebovali koberec „Semafor“ na řešení konfliktů mezi kamarády.  V tělocvičně ZŠ jsme překonávali dlouhou překážkovou dráhu, kde jsme skákali snožmo z obruče do obruče, plazili jsme se po břiše po lavičkách, kutáleli jsme míče trasou mezi lany, běhali jsme slalom kolem met, prolézali jsme dlouhý, látkový tunel a hodně jsme běhali po celé tělocvičně. A na konci týdne jsme se krásně zrelaxovali při cvičení jógy.

________________________________________________________________________________

8. – 19.4.

V těchto dvou týdnech jsme se zaměřili na jarní květiny a hmyz. První týden jsme se seznamovali se znaky jara, počasím, ale hlavně jarními květinami. Hned v pondělí jsme se soustředili na barvy, přiřazovali jsme barevné balónky do květů, trénovali jsme nádechový a výdechový proud, ve skupinách jsme pomocí ortopedických puzzlí ,,Muffík“ procvičovali klenbu, chůzi, držení těla, obratnost. V úterý jsme se zaměřili na pravou a levou hemisféru, v sensory stolku jsme lovili květy a přiřazovali jsme je na stonky kytiček…V kruhu jsme se soustředili na pojmenování kytek a následné rozdělení na části – kořen, stonek, list, květ. Následně jsme si zasadili kytičku, kterou si každý odnesl domů, kde se o ní musí řádně starat. Kytička se jmenovala ,,Afrikán“. Spolupracovali jsme mezi sebou při vkládání hlíny do kelímků, zalévaní… Nakonec jsme si udělali překážkovou dráhu, kde jsme použili balanční kameny, ortopedické puzzle, obruče a mnoho dalšího. Ve středu jsme vyrazili do tělocvičny. Celou cestu pršelo, ale my jsme se nenechali odradit, sledovali jsme kytičky a hledali záhony plné barev. V tělocvičně jsme se zaměřili na obratnost, rychlost, ale také na spolupráci ve dvojicích, kdy se musel předávat míček z jedné strany na druhou. Čtvrtek patří studentům, na které jsme se netrpělivě těšili. K jarním kytičkám již pomalu přidávali různé druhy hmyzu. Seznámili jsme se s housenkou, která se pomocí vody natahovala do obřích rozměrů, podle návodu jsme sestavovali housenku, která měla různé barvy těla, třídili jsme kytičky dle barev pomocí brčka a našeho dechu, trénovali jsem matematické představy řazením okvětních lístků ke kytičce…v kruhu jsme dělali pokus s kytičkou, která ve vodě rozkvetla, společně jsme vytvořili jarní paní, která na sobě měla obtisky našich rukou a okolo spousta kytek a hmyzu, zacvičili jsme si na písničku ,,Jaro dělá pokusy“. V pátek jsme ráno tvořili na potravinářskou fólii. To nás moc baví. Mohli jsme si vybrat jakou chceme květinu a tu namalovat na již zmíněnou fólii. Pomocí pipetek s vodou a solí jsme rozmrazovali spoustu kytiček – Plicník, Sedmikrásky, Pampelišky…V sensory stolku jsme měli vodní perly a mezi nimi květy, které jsme lovili pomocí sady pro jemnou motoriku – kleště, pinzety, pipetky, míchačky…V kruhu jsme se naučili básničku o jarních kytičkách, pomohli jsme loutce Kubovi vyřešit jeho situaci s knížkou, kterou nechtěl půjčit kamarádce → situační učení, dále jsme si společně vytvořili jarní vílu, které jsme nazdobili šaty pomocí květů, nazdobili jsme ji deštník pomocí barev, zatančili jsme si taneček… V týdnu jsme šli na tématické vycházky, kde jsme použili tablet na focení kytiček, které jsme šli cíleně hledat. Objevili jsme jich mnoho. Na fotky jsme se poté ve třídě koukli na interaktivní tabuli. Další aktivita, díky ní jsme si uvědomili krásu přírody spočívala v kartonových destičkách s tvarem, které jsem přikládali kdekoliv venku, dle našeho uvážení. Moc nás to bavilo a určitě se k této aktivitě ještě několikrát vrátíme. Při hledání kytiček venku jsme si všímali i hmyzu, který létá kolem nás. Všimli jsme si mušek a včelek, ale bylo jich ještě málo, možná se teprve probouzí. Tím se přesouváme do dalšího týdnu, kdy jsme se s hmyzem seznamovali. Pondělní ráno jsme zdobili berušce tělo puntíky, v sensory stolku jsme hledali písmenka, která jsme dávali do určitého výřezu dle tvaru, vyráběli jsme motýlky z ubrousků, zahráli jsme si dřevěné pexeso…Předškolní děti měly poprvé Startíka a šly sportovat ven na plácek s trenérem Kubou. Ostatní děti si zacvičily ve školce, nechyběly balanční kameny, ortopedické puzzle Muffík, látkový tunel a mnoho dalšího. V úterý jsme třídili hmyz dle toho, zda je pro nás neškodný či je nebezpečný, hledali jsme hmyz v kinetickém písku… Dopoledne nás čekalo sférické kino, na které se těšíme vždy celý rok. Shlédli jsme pohádku ,,Příběh z moře“. Potom jsme šli na tématickou vycházku, kde jsme hledali kolem školky i na zahradě různé druhy hmyzu – ploštice, včelky, mravence… Ve středu jsme do tělocvičny nešli, ale nebojte, zacvičili jsme si ve školce i venku. Čtvrtek nám studenti připravili opět krásné činnosti. Vyráběli jsme včelky pomocí bublifuku a potravinářského barviva, hledali jsme stejné mouchy, hráli jsme hru s žabkou a mouchou a mnoho dalšího. V kruhu jsme třídili hmyz dle barvy, velikosti, tvaru… V pátek jsme používali light panel, kde byly vodní perly a schované obrázky hmyzu. Museli jsme pojmenovat hmyz a najít rozdíly mezi nimi, v sensory stolku jsme lovili hmyz ze zelených špaget, které znázorňovali trávu, pomocí víček od přesnídávek jsme tvořili tělíčko housenky, rozvíjeli jsme logické myšlení při hledání nesmyslů na obrázcích a mnoho dalšího. V kruhu jsme se seznámili s knihou ,,Tuze hladová housenka“. Byla nám inspirací pro další činnosti v kruhu. Nejprve jsme přivolali našeho moudrého medvěda Caleba, který nám vyprávěl, jak se vyvíjí motýl – vajíčko, housenka, kukla, motýl. Knihu o housence jsme si důkladně přečetli a poté jsme si zkusili nějaké činnosti – nakrmit housenku, předvést, jak se housenka vyvíjí a nakonec jsme si zkusili zakuklit pomocí spacáku. To byla legrace! Na závěr jsme se rozdělili dle věkových kategorií a poradili jsme si s činnostmi, které se vztahovali ke knize – sestavit housenku pomocí kelímků – malé děti, zakuklit pomocí provázku housenku – střední děti, nazdobit motýla dle návodu – předškoláci… Na závěr jsme si zkusili pokus s jedlou sodou, octem a balónkem. Ale s přírodou nekončíme, příští týden se zaměříme na to, jak přírodu chránit, těšíte se? 🙂

________________________________________________________________________________

7.4.

,,Starý farmář farmu měl, ijáejáou, na té farmě krávu měl, ijáejáou. A búbú tam a búbú sem, bú sem, bú tam všude jenom búúúúú….“ Tato písnička nás provázela celým týdnem a velmi nás bavila! Díky ní, jsme se naučili všechny zvířátka ze statku! Hned v úterý jsme krmili králíčka pomocí pinzetek a malých mrkviček, pro někoho to byla brnkačka, ale někteří se museli potýkat s trpělivostí. Krmili jsme zvířátka pomocí rýže a různých naběraček, tiskli jsme  zvířátka, která jsme si nejprve pomocí tyčinky do uší namalovali, z pěny jsme vytahovali zvířátka, která se ztratila z farmy. V kruhu jsme pomocí interaktivní tabule hádali, jaký stín zvířátka se objevuje, spolupracovali jsme ve skupinách při kresbě zvířátek, které jsme potom rozdělovali do jejich příbytků. Ve středu jsme dávali ovečce vlnu na její tělíčko, vytahovali jsme z želatiny zvířátka, která tam uvízla, kravičce jsme pomáhali nandat její fleky, které byly označeny číslem a puntíkem. Předškolní děti poté odcházeli do základní školy na prohlídku a divadelní představení. Navštívili jsme 1.B., kde jsme společně se školáky měli složit puzzle dle správného matematického výsledku. Šlo nám to skvěle. Pak jsme si prošli celou školu – tělocvičny, jídelnu, kanceláře… Nakonec pro nás bylo připravené divadlo a taneční vystoupení. Mezitím malé a střední děti cvičily v tělocvičně. Znovu si opakovaly pravidla her, házely míčem, běhaly, plazily se po lavičkách a mnoho dalšího. Společně jsme se sešli až ve školce na oběd :-). Čtvrtek a naši studenti! Tentokrát to tedy byla jízda. Ráno jsme dojili krávu! Sice měl mléko někdo až v obličeji, ale nevzdali jsme to. Dále jsme zdobili kohoutka pomocí barevných peříček, hledali jsme zvířátka v seně, přenášeli jsme zrníčka pro slepičky. V kruhu jsme si povídali o ovečkách, naučili jsme se básničku a společně jsme se zkoušeli trefit do rytmu písně, pomocí předem připraveného návodu. To nás moc bavilo! V pátek jsme měli za úkol umýt zvířátka z bahna, pomocí magnetické tyčky najít zvířátka schovaná v kinetickém písku, v herně jsme stavěli z molitanových kostek farmu, hráli jsme si na zvířátka… kdo si nechtěl zkoušet činnosti, mohl si volně hrát – zvítězila opět autodráha, panenky a magnetické kostky. V kruhu jsme si zkusili činnost s traktorem, kterému jsme nabarvili kolečka a jezdil po velkém papíře sem a tam. Předškoláci pomohli slepičce a kuřátkům – najít ztracené dílky z obrázku, malé děti tvořili cestičku pro husičku do domečku a střední děti krmili pomocí opravdové trávy koníka. Nakonec jsme se naučili taneček ,,Starý farmář farmu měl“ užili jsme si u toho moc legrace a taky jsme se pěkně zapotili 🙂 Celý týden jsme chodili pravidelně ven a už se těšíme na teplé počasí, abychom vytáhli z domečku kola, auta, koloběžky!

     

________________________________________________________________________________

Březen 2024

Tématické celky: 4.-8.3. – Hafík mezi živly
                               11.-15.3. – Hafík a neživá příroda
                               18.- 22.3. – Hafíkova cesta časem – čas, hodiny, roční období
                                25.- 28.3. – Hafík plete pomlázku

Akce na tento měsíc:

5.3. – focení ke Dni maminek
5.3. – MISP workshop pro přihlášené
6.3. – Divadlo ve školce
26.3. – Velikonoční dílničky s rodiči na třídě od 15:30h
27.3. – Zpěváčci – vystoupení v domově důchodců – dopoledne
28.3.- Zpěváčci – vystoupení u radnice – čas bude upřesněn

________________________________________________________________________________

28.3.

Hafík plete pomlázku

Už od pondělí jsme se těšili na Velikonoce. Vyzdobili jsme si třídu, ozdobili jsme větvičky Zlatého deště barevnými vajíčky, do vázy jsme dali krásné tulipány, aby se u nás líbilo nejen nám, ale i rodičům, kteří k nám přišli v úterý na Velikonoční dílničky. Na dílničkách jsme si vymalovali vajíčka na zápich a také jsme si vyrobili malé kuřátko z mini PET lahvičky, ochutnali jsme dobroty, které napekly některé maminky a užili jsme si prima tvoření i posezení s rodiči. Ve středu jeli Zpěváčci zazpívat a zatancovat babičkám a dědečkům do domova seniorů do Českého Dubu a ve čtvrtek rodičům před libereckou radnici. Menší děti zvládly dlouhatánskou procházku ke koníčkům do Vratislavic.
Tento týden byl kratší, protože v pátek je Velký pátek – státní svátek, který patří k svátkům jara o kterých jsme si celý týden povídali. Malovali jsme vajíčka, slepičky a kuřátka, sázeli jsme velikonoční osení a řeřichu a zalévali jsme obojí velmi pečlivě, aby nám to stihlo do Velikonoc vyrůst. Trénovali jsme zrakové vnímání při velikonoční pátračce nebo při skládání obrázků kraslic ze dvou částí nebo při zdobení „travičky“ barevnými vajíčky (námi na zeleno nabarvených plat vajec) podle vzoru. Venku jsme se učili házet na cíl malými míčky do obruče. Legrace byla, když se zvedl vítr a všechny míčky nám rozfoukal po zahradě, a tak jsme je museli i trošku hledat. Vyzkoušeli jsme si, jakou máme trpělivost a jak jsme opatrní při přenášení vajíček na lžíci určenou cestou kolem překážek. 2 vajíčka to nepřežila a 2 byla nesmrtelná, protože přežila i několik pádů na zem. Naučili jsme se taneček „Vajíčka“ s pomlázkou v ruce a zjistili jsme, kolik z nás nikdy neslyšelo slovo „pomlázka“ nebo „kraslice“. Všichni ale už víme, že bez vajíček se žádné Velikonoce neobejdou.

________________________________________________________________________________

24.3.

Tento týden jsme se zaměřili na roční období, fáze dne, časovou a dějovou posloupnost, ale i vhodné oblečení do daného počasí. Třídili jsme obrázky podle ročních období a přiřazovali jsme je k obřím barevným domečkům, které se jmenovaly JARO, LÉTO, PODZIM, ZIMA. Vyráběli jsme si hodiny den/noc, lepili jsme budíky z barevných proužků papírů, trénovali jsme stříhání podle čar, malovali jsme stromy, prstovými barvami jsme na ty stromy obtiskli své prstíky – růžově jarní květy, zeleně letní listy, žlutě a oranžově podzimní listy a modře sněhové vločky. Pozorovali jsme, jak se venku probouzí příroda, stromy pučí, kvetou zlaté deště, sněženky, krokusy a další květiny, vyzdobili jsme si jarně a trochu i velikonočně třídu. Naučili jsme se básničku s pohybem o 12 měsíčkách, zahráli jsme si o nich i pohádku, ve které nakonec zvítězilo dobro nad zlem a už všichni víme, že Maruška šla na fialky, které jí vyčaroval měsíc březen, na jahody, které jí vyčaroval měsíc červen a na jablka, které jí vyčaroval měsíc září. Párkrát jsme museli vytáhnout i koberec „semafor“ k řešení drobných konfliktů mezi dětmi. Děti si vše hezky vyříkaly, navrhly různá řešení daných situací a nakonec se všechny usmířily, podaly si ruce a byly zase kamarády.
Předškoláci se zaměřili na pravolevou orientaci, kterou jsme procvičovali kreslícími diktáty i popisováním věcí a dětí ve třídě. Hráli jsme také hodně „Člověče, nezlob se!“ při kterém jsme zjistili, že je někdy skutečně těžké, se nezlobit a také vydržet hru až do samého konce, i když se nám nedaří. V tělocvičně jsme trénovali hod míčkem jednou rukou do dálky, hod míčem obouruč vrchním obloukem, poctivé cvičení podle vzoru paní učitelky, péči o mladšího kamaráda ve dvojici a jako vždy také běh, skoky snožmo, lezení a plazení. Naučili jsme se taneček Superman a ten nás tak moc bavil, že ho do svého repertoáru zařadíme už navždy.

________________________________________________________________________________

15.3.

Hafík a neživá příroda +materiály

V pondělí jsme hledali v hmatovém pytli různé předměty ze školky, pojmenovali jsme je a třídili je podle toho, z jakého jsou materiálu na plast, kov, papír, dřevo a látku. Hráli jsme si s vodou a plastovými víčky na lodičky, které jsme se snažili potopit stříkáním vody ze stříkaček. Jemnou motoriku, ale i hlavu jsme procvičovali kolíčkováním – co se z čeho vyrábí nebo i pokládáním různých korálků, koleček, bambulek a kostiček na předkreslené „cestičky“ na velkém papíře. Vnímali jsme tak, jaké jsou různé materiály na dotek. Malé děti si vyrobily šaty a kalhoty z papíru, nabarvili je vodovkami a nazdobili bavlnkou, kterou provlékaly skrz dírky na oblečení. V úterý jsme se studentkou Ivčou zaměřili na živou a neživou přírodu. Nejprve jsme se zaměřili na kameny. Hráli jsme pomocí nich piškvorky, hledali jsme cestu, která byla na kamenech nakreslená fixem a my jsme museli cestu správně složit. Vytahovali jsme mrkvičky pomocí pinzetek a zkoušeli jsme přelévat vodu z jednoho džbánku do druhého. V kruhu jsme se zaměřili na rozdělení obrázků do skupin – slunce, voda, země, vzduch, houby, rostliny a živočichové.  Naučili jsme se novou básničku, a nakonec jsme si zasázeli rostlinku. Jmenuje se ,,Šplhavice“. Každý si ji vzal domů a teď je to na něm, jak se o ni bude starat 😊. Ve středu nás čekala tělocvična, kde jsme si hráli na „slepičky a vajíčka“ s malými plastovými míčky, trénovali jsme barvy, slalom, procvičili jsme si celé tělo, běhali jsme i ve dvojicích a to vyžadovalo maximální soustředění, ale i ohleduplnost vůči kamarádovi a spolupráci. Čtvrtek patří studentů, to už všichni dobře víme 😊 Jako vždy pro nás měli perfektní úkoly, až nás zrak přecházel. Nejprve jsme malovali na potravinářskou fólii, potom jsme z kamenů stavěli obličeje, v sensory stolku jsme přelévali vodu z lahvičky do pusinky holčičce. V kruhu jsme zkoušeli pokus s vajíčkem a solí. Ve sklenici, kde byla sůl, tak vajíčko plavalo. Kde sůl nebyla, tak vajíčko šlo ke dnu. V pátek jsme měli poslední den se studentkou Ivčou. Náležitě jsme si to užili. Ráno jsme hledali v light panelu rozpůlené obrázky, které jsme museli dát dohromady. Malovali jsme pomocí hlíny, vyrobili jsme si sluníčko a mráček, třídili jsme kameny s pískem. V kruhu jsme si zopakovali básničku a potom jsme se rozdělili do skupin, kde jsme zkoušeli činnosti s vodou, kinetickým pískem a kameny. Šlo nám skvěle spolupracovat a pomáhat si mezi sebou. Těšíme se na další týden, který věnujeme času, ročnímu období a podobně. Máte se na co těšit!

________________________________________________________________________________

10.3.

Oheň, voda, vzduch a země. Celý týden jsme si povídali o živlech a zjistili jsme spousta zajímavých informací. Hned v pondělí jsme pomocí light panelu zkoušeli nazdobit strom, který roste ze země, uhasili jsme oheň pomocí modrých víček, které znázorňovaly vodu, stavěli jsme zahradu z nových lego kostiček, trénovali jsme nádechový a výdechový proud pomocí brčka a obarvené vody, předškoláci hledali dle barevných lup písmenka ze slov – voda, vzduch, oheň, země a mnoho dalšího. V kruhu nás navštívil moudrý medvěd Caleb, který nám vyprávěl o pravidlech lesa + nám je představil. Zapamatovali jsme si, že se máme v lese držet blízko maminky, nemáme jíst nic co neznáme, nelézt vysoko nad zem, a když maminka řekne, máme si odpočinout. Poté jsme si zkusili spolupracovat ve skupině dětí. Stoupli jsme si kolem veliké bedny. Do bedny jsme vložili obrázek jednoho živlu a ten jsme pomocí balónků a barvy obarvili. Museli jsme hodně spolupracovat, protože balónek se z jedné strany na druhou kutálel velmi rychle. Nakonec jsme si šli upéct muffiny, které měly dvě barvy. Zelenou jako země a modrou jako voda. Při výrobě těsta jsme navzájem spolupracovali a zkoušeli jsme například rozklepnout vajíčko, přidat potravinářské barvivo do těsta, míchat a pak plnit košíčky. Muffiny po upečení vypadaly skvěle, ale po rozkrojení byly ještě lepší! Zelená a modrá barva zářila více, než jsme čekali! V úterý jsme se zkoušeli, co se ve vodě potopí a co plave, hráli jsme společenskou hru s hasičem a poté přijela paní fotografka, která nás fotila ke Dni maminek na přáníčko. Zahráli jsme si pohybovou hru s názvem ,,Povodeň“. K záchraně nám pomohly balanční kameny, na které jsme vyskočili po zaznění signálu. Ve středu nebyla tělocvična, protože přijelo divadlo ,,Koloběžka“. Předtím jsme si zacvičili ve školce, hráli jsme spoustu pohybových her a spolupracovali jsme ve skupinách. Divadlo nás bavilo, se zaujetím jsme sledovali celé představení, které jsme se poté snažili převyprávět ostatním. Ve čtvrtek dorazili naši oblíbení studenti. Hned ráno jsme zkoušeli kreslit do hlíny, dávat do vody různé předměty a zjišťovat, který předmět je na dně a který vyplaval nahoru, dále jsme pomocí pinzetek dávali pryč oheň z hořícího domu, v ateliéru jsme vyráběli pomocí tuše oheň…v kruhu nás čekal pokus, který se týkal duhy, dále jsme si zahráli na Orffovy nástroje dle rytmu učitelky…V pátek jsme zkoušeli malovat pomocí čajového sáčku, vysypávali jsme pomocí mouky tvary, snažili jsme se zhasit oheň pomocí rozprašovače, do kinetického písku jsme tiskli razítka s tvarem kytiček, sázeli jsme semínka řeřichy, fazole, čočky a hrášku – snad nám vyroste. V kruhu za námi přišel náš Kuba (situační učení s loutkou). Kuba potřeboval poradit, se svým problémem – ukradl kamarádce deštník, který se mu moc líbil. Děti skvěle reagovaly, snažily se Kubovi pomoct a dávaly návrh řešení tipu – přej si stejný deštník od Ježíška, nebo vrať deštník Adélce a omluv se ji a podobně. Následovalo malování na deštník pomocí barev→ nazdobili jsme deštník Kubovi, aby měl svůj vlastní. Aktivita se nám dařila moc dobře. Když voda steče z deštníků, tak se dostane i do řeky. Řeku jsme si vytvořili z papíru a následně jsme si utvořili dvojice a společně jsme přes řeku stavěli most. Všem se mosty povedlo postavit, takže jsme nakonec mohli pod mostem projet lodičkou. V průběhu týdne jsme se s předškoláky zaměřili na ,,Detektiva přátelského chování“ a řešení situací pomocí karet z metodiky ,,Dobrého začátku“. Těšíme se co nás čeká příští týden!

________________________________________________________________________________

Únor 2024

Tématické celky: 5.- 9.2. – Hafík zkoumá lidské tělo zevnitř – kostra, orgány
                               12. – 16.2. – Hafík zkoumá lidské tělo zvenku + péče o tělo
                               19.- 23.2. – Hafík zkoumá svět pomocí všech smyslů
                               26.2. – 1.3. – Hafík sportovcem 

Akce na tento měsíc:

7.2. – projektový den – výroba loutek – vybraní předškoláci
15.2. – Naivní divadlo – pohádka pro předškoláky 
19.2. – focení ročenky + foto celé třídy
20.2. – divadlo v Mš

________________________________________________________________________________

1.3.

Hafík sportovcem

Tento týden jsme si povídali o zimních, ale i letních sportech. Naučili jsme se nová slova, jako třeba „přezkáče“, „běžky“ a „krasobruslení“. Zjistili jsme, že někteří z nás v životě nestáli na lyžích, ani neměli na nohou přezkáče a na hlavě helmu. Proto nám paní učitelka jednu helmu do školky přinesla a také lyžařské brýle, boty a lyže a my jsme si to vše mohli vyzkoušet. Učili jsme se přiřazovat obrázky různých věcí, které potřebuje například lyžař, krasobruslař, hokejista nebo snowboardista pro své sportování. Věnovali jsme se také grafomotorice – na velké tabuli, na menším papíře i na tácku s moukou. Naučili jsme se básničku, ke které jsme si společně vymysleli pohyb „Servác Novák z Nuslí“ – ta byla o lyžaři a zpívali jsme se studentkou Ivčou písničku „Na lyže“. Modelovali jsme sportovce na předlohu – učili jsme se hlavně pořádně zahřát modelínu, válet z ní kuličky a hadíky. Vyrobili jsme si kluziště s hokejistou a krasobruslařkou, kopec sněhu s lyžařem, snowboardistou nebo skokanem na lyžích, pracovali jsme s prstovými barvami, vodovkami i vatou, učili jsme se stříhat podle čar a lepit tak, aby to drželo. Na interaktivní tabuli jsme shlédli pohádku Bob a Bobek na horách a zjistili jsme, že odpovědět na otázky k ději pohádky není úplně snadné, natož převyprávět celý děj. Také jsme si pustili dětské krasobruslení – představení Ledové království, kde byl i Swen i Olaf. Protože byly jarní prázdniny, byla tělocvična ZŠ zavřená a tak jsme hodně běhali venku a  „sportovali“ jsme v herně ve školce. Zdolávali jsme různé překážky, ať už podlezením, prolezením nebo přelezením, váleli jsme sudy (nebo to byly palačinky?), chodili jsme po laně, běhali jsme slalom, chodili jsme po balančních kamenech, házeli jsme míčkem na cíl, tančili jsme legrační taneček a cvičili jsme také jógu. Namasté.

Se slečnou studentkou Ivčou jsme se zaměřili na bruslení a lyžování. Společně jsme pracovali ve skupině, kde jsme kladli důraz na spolupráci. V ranních činnostech jsme si vyzkoušeli pomocí magnetické tyčky ,,lovit“ lyžaře z kupy sněhu, přiřazovat sporty k potřebnému náčiní a také jsme si pomocí interaktivní tabule představili druhy bruslení – rychlobruslení, krasobruslení… S interaktivní tabulí jsme pracovali i nadále. Studentka si připravila spousta spojovaček, skládaček a grafomotorických prvků právě na tabuli. V kruhu jsme se zaměřili na již zmíněnou písničku ,,Na lyže“. Nejprve jsme se zaměřili na dechové a artikulační cvičení, poté jsme k písničce vymysleli i pohyb. Moc nás činnosti se studentkou baví, těšíme se, co nás přinese další týden 😊.

________________________________________________________________________________

23.2.

Na téma ,,Smysly“ jsme se moc těšili. Tušili jsme, že se tento týden ponese v duchu zkoumání, vůní, zvuků a mnoho dalšího. Hned v pondělí jsme pomocí zraku zkoumali, co je ukryté v lahvičce za poklady. Byla tam například sirka, guma, motýlek, hračka, voskovka… Předškolní děti vyráběly v ateliéru 5 smyslů. Stříhalo se, lepilo, barvilo… Střední děti vyráběly sluch – veliké uši, které se pak dolepily k hlavě, je to dost legrační! Malé děti se zaměřily na chuť. Vyrobily jazyk na který si nalepily, co jim chutná. V kruhu jsme se se smysly seznámili a společně jsme roztřídily věci, které k nim patří. U interaktivní tabule jsme se protáhli a zatancovali jsme si ,,Hlava, ramena, kolena, palce“ se zpívajícím a tančícím medvídkem. Poté jsme se rozdělili do skupin, kde každá skupina tvořila jeden smysl. Ve skupinách jsme se snažili k sobě chovat příjemně, naslouchat si a hledat na  druhém pozitivní vlastnosti. Po dokončení činnosti jsme smysly přiřadili k veliké hlavě na koberci v herně. Naučili jsme se básničku a honem ven! I když nám tento týden nepřálo počasí, oblékli  jsme se a stejně jsme vyrazili. V úterý jsme měli připravené činnosti od naší studentky Ivči.  Zkusili jsme si mnoho smyslových úkolů. Hmatový chodníček, popsat dle čichu, co cítíme ve skleničce za koření, zahráli jsme si pexeso, kde hlavní roli hráli balanční kameny a mnoho dalšího! Škoda, že tu s námi nemůžete být 🙂 Kruh tentokrát nebyl, a víte proč? No, protože přijelo divadlo! Název divadélka si sice nepamatujeme, ale víme, že se hráli tři pohádky – O zlaté rybce, Hrnečku vař, O Smolíčkovi. Předškoláci skvěle uměli převyprávět děj pohádek, takže kdo tento den nebyl ve školce, o nic nepřišel, předškoláci se podělili o zážitek svým převyprávěním. Středa znamená tělocvična. V tělocvičně jsme spolupracovali ve skupinách, hodně jsme běhali a snažili se pochopit pravidla her. Čtvrtek patří studentům a my se vždycky moc těšíme. Tentokrát jsme v ranních činnostech ochutnávali, podle toho, co nám padlo na kostce. Na kostce se nacházel obrázek avokáda, citrónu, papriky, jablka, manga a okurky. Tím jsme se zaměřovali na chuť, ale také na hmat, zrak… Dále jsme v kouzelných bedýnkách pomocí hmatu zjišťovali, co tam je ukryté. Některé předměty byly docela složité, ale zvládli jsme to. Také jsme procvičili sluch a to pomocí barevných not a xylofonu… V kruhu jsme se naučili novou písničku o smyslech, proběhla další ochutnávka ovoce, zeleniny, zahráli jsme si hru, procvičili sluch i zrak. V tělesné výchově jsme spolupracovali ve skupinách, předškoláci skvěle pomáhali mladším dětem. A je tu pátek. Ráno jsme se zaměřili na smyslové hraní. V sensory stolku jsme měli chia semínka, v kterých jsme hledali oči. Vyndávali jsme je pomocí kleštiček na jemnou motoriku. Dále jsme rozmrazovali led s jednou sodou. Víte, co jsme k tomu museli použít? No, samozřejmě, pipetky s octem! Šumělo to, smrdělo to, to jsme využili smyslů! Dále jsme třídili předměty ke smyslům, lovili jsme citróny a pomeranče z vody a tak dále… V herně jsme si hráli s magnetickými kostkami, ty nás momentálně baví nejvíce :-). V kruhu jsme v hmatovém pytli, museli zjistit, co se tam nachází. Byl to popcorn! Popcorn je totiž nejlepší na propojení všech smyslů. Popcorn jsme dali do mikrovlnky a společně jsme poslouchali, co se bude dít – bum, bum, bum → sluch. Náhle jsme něco ucítili – vůně → čich. Když jsme otevřeli mikrovlnku uviděli jsme nafouknutý pytlík → zrak. Po otevření pytlíku jsme si jeden popcorn vytáhli → hmat a ochutnali → chuť. To je paráda, co? Poté jsme si společně pomocí pohybových her ztvárnili, jak popcorn praská na pánvi či v mikrovlnce (látkový kruh), poté jsme popcorn (míčky) dali do krabičky a posypali solí či cukrem (papírky). Celý týden se nesl v klidné atmosféře, děti se k sobě chovaly ohleduplně, laskavě a nebyla potřeba použití koberce pro řešení konfliktů :-). Už se těšíme, co nám přinese příští týden!

________________________________________________________________________________

16.2.

Hafík zkoumá lidské tělo zvenku + péče o tělo
Hlava, ramena, kolena, palce, oči uši, pusa, nos – naše oblíbená písnička s pohybem.
A naučili jsme se i kde máme loket, kotník i kyčel! V pondělí jsme se snažili postavit z mini dřevěných kostiček panáčky v pohybu podle vzorů na obrázcích, jiné panáčky jsme potom i vymodelovali. V komunitním kruhu jsme obkreslovali 2 nejmenší kamarády ze třídy na velký papír, když se zvedli a lehli si vedle své kreslené postavy, zdáli se být menší, potom jsme jejich obrázky společně vybarvili a pověsili na zeď. Vypadali legračně. V úterý jsme se naučili básničku s pohybem, který jsme si sami vymysleli a hráli jsme PH „na lepidlo“ – běhali jsme na hudbu po herně a když paní učitelka hudbu vypla, řekla nám, jaká část našeho těla se má přilepit ke koberci, ke zdi, ke kamarádovi. Tím jsme si procvičili části těla, orientaci v prostoru, spolupráci ve dvojicích i kreativitu. A naučili jsme se taneček „Hudební nožičky“. Ve středu jsme si hráli na rodinu a pečovali jsme o miminka, obkreslovali jsme geometrické tvary a skládali z nich postavičky, vystřihovali jsme části těla na obrázcích a lepili k sobě, foukali jsme brčkem do barev na čtvrtce a vytvořili jsme si tak několik bacilů. Potom jsme vyrazili do tělocvičny ZŠ, kde jsme trénovali hlavně házení míčem obouruč vrchním obloukem do dálky, házení spodním obloukem i hod malým míčkem jednou rukou. Ve čtvrtek jeli předškoláci do Naivního divadla na Pohádku do dlaně – veršovaná pohádka o koloběhu ročních dob v přírodě, která okouzlila děti i paní učitelky. V pátek jsme pečovali o naše tělo, poznávali jsme předměty denní potřeby v hmatovém pytli a přiřazovali je k obrázkům částí těla. Zjistili jsme tak, jak se musíme o sebe starat, abychom byli zdraví a fit. A zacvičili jsme si i jógu – ta nás pěkně zklidnila a uzemnila. Soustředili jsme se na svůj dech a poslouchali jsme relaxační hudbu. V průběhu celého týdne nás paní učitelka postupně vážila a měřila a své míry jsme si zaznamenali do pracovního listu, který jsme si pak vybarvili dle vlastní fantazie a založili do svého portfolia.

________________________________________________________________________________

9.2.

Tento týden jsme se věnovali lidskému tělu. Společně jsme se zaměřili na vnitřní orgány, kostru. Hned v pondělí jsme se seznámili s kostrou. Malé děti měly připravené puzzle ze tří dílku, dále jsme přiřazovali části těla k rentgenovému snímku, používali jsme light panel, vyráběli jsme kostru v ateliéru. V kruhu jsme si popsali kosti v těle a zkusili jsme si kostru sestavit. Poté jsme si společně šli zatancovat taneček k interaktivní tabuli, kde jsme se snažili napodobit pohyb podle tancující kostry. Užili jsme si u toho spoustu legrace. V úterý jsme se zaměřili na vnitřní orgány. V ranních činnostech jsme tvořili mozek pomocí červených špaget. Procvičovali jsme tím jemnou motoriku, používali jsme pinzetky, nůžky a podobně. Předškoláci se zaměřili na rozvoj čtenářské pregramotnosti. Na light panel skládali pomocí dřevěných písmenek slova dle vzoru. Pomocí pipetek a slané vody jsme rozmrazovali led, kde byly ukryté orgány z lidského těla. Dále jsme pracovali se sítkem a moukou. Na černý papír jsme položili vystřiženou část lidského těla z papíru a pomocí sítka s moukou jsme vysypávali obrys. Společně jsme si zahráli pexeso, které bylo připraveno pod balančními kameny a už jsme se těšili co nás čeká v kruhu. Tam jsme se seznámili s orgány v lidském těle, určili jsme počet slabik ve slovech, zopakovali jsme si taneček s kostrou u interaktivní tabule a poté jsme naší loutce z metodiky ,,Dobrý začátek“– Kubovi, pomohli vyřešit situaci s bolestí žaludku. Roztřídili jsme, jaké potraviny jsou pro naše tělo vhodnější a jaké naopak, zkusili jsme si pokus s žaludkem a nakonec jsme si dali všechny demonstrační obrázky s orgány na tabuli, abychom je měli pořád na očích. Ve středu jsme se zaměřili na knihy, ve kterých jsme hledali obrázky týkající se našeho týdenního tématu a popisovali jsme co vidíme. A potom hurá do tělocvičny. Tentokrát šly pouze malé a střední děti, protože předškoláci měli ve školce projektový den. Vyrábělo se divadlo a loutky. Paní lektorka byla velice příjemná, takže jsme si dopoledne parádně užili. Ve čtvrtek jsme se těšili na naše studenty. Zase jsme měli připravené skvělé činnosti a hry. Zkoumali jsme mozek, který byl vyroben z želatiny, zkoušeli jsme pokus s vodou a šťávou, která znázorňovala krev, přiřazovali jsme orgány do správného místa na těle a mnoho dalšího. V kruhu jsme se naučili novou písničku, ke které jsme vymysleli pohybové ztvárnění. V pátek jsme využili k činnostem spoustu senzorických materiálů. Pomocí Archimédova šroubu jsme přesívali písek z jedné nádoby do druhé. Stavěli jsme kostru z Kaply, v sensory stolku jsme hledali a poté myli části kostry od pěny na holení, z obarvených špaget jsme lovili oči, přelévali jsme vodu z jedné nádoby do druhé pomocí setu na vodu a písek, postavili jsme ordinaci z molitanových kostek, kde jsme si hráli na doktory… V kruhu jsme se rozdělili do skupin po 5 dětech a následně jsme lepili orgány do správných míst v těle. Naslouchali jsme si, učili jsme se respektovat druhého, ale také prosadit svůj názor ve skupině. Na konec jsme si představili obrázkový příběh s názvem ,,Malý Bříškabol“, kde jsme se snažili společně přijít na to, proč Bříškabola bolí bříško. A víte, čím to bylo? Měl strach. Pověděli jsme si, v jakých situacích se bojíme my a co s tím můžeme udělat. Na závěr dne jsme si udělali 3 druhy koktejlů – banánový, jahodový a poté mix. Pomocí hromadného hlasovacího systému jsme si odhlasovali, že nejvíce nám chutnal mix jahod a banánu. Po celý týden jsme chodili na procházky ven, i když nebylo úplně vhodné počasí. Ale my si pamatujeme, že není špatné počasí, ale jen špatné oblečení 🙂 V následujícím týdnu budeme nadále pokračovat v objevování lidského těla, ale tentokrát zvnějšku. Těšíme se!

________________________________________________________________________________

Leden 2024

Tématické celky: 2.1. – 5.1. – Hafík vítá tři krále
                                8.1. – 12.1. – Hafík pomáhá zvířátkům přečkat zimní období
                                15.1. – 19.1. – Hafík u krmítka
                                 22.1. – 26.1. – Hafík má rád pohádky I.
                                 29.1. – 2.2. – Hafík má rád pohádky II.

Akce na tento měsíc:

– lyžařský kurz pro přihlášené děti
– středy  -tělocvična ZŠ
– 15.1. – Představení v Mš – Klaun Eddie

________________________________________________________________________________

2.2.

Hafík má rád pohádky II.

Tento týden jsme navázali na ten minulý, protože pohádky nás baví a tak i naše výtvarná činnost navázala na pohádku O třech prasátkách. V pondělí jsme si zahráli pohádku O třech medvědech, učili jsme se pojmy malý, menší, nejmenší, velký, větší, největší, v úterý jsme se v pohádce O Budulínkovi učili počítat do 4 a hrát na bubínky, ve středu jsme si stihli ještě před odchodem  do tělocvičny prohlížet obří pohádkové knihy – každá kniha byla jiná pohádka: O třech kůzlátkách, Zvířátka a Loupežníci, Gerd z džungle a Jak šlo vejce na vandr. Pracovali jsme ve trojicích, popisovali jsme obrázky a sdělovali si, co o pohádce víme, zda ji vůbec známe. V tělocvičně jsme se zaměřili hlavně na házení míčku do dálky jednou rukou a na házení většího míče horním obloukem obouruč. Také jsme zdolávali překážkovou dráhu, trénovali jsme skoky snožmo z obruče do obruče, chůzi po kladině, plazení po lavičce, válení „palačinek“ na žíněnkách a prolézání obřího, nekonečně dlouhého pytle a to chtělo odvahu. Ve čtvrtek jsme se se studenty věnovali Krtečkovi a v pátek jsme si zahráli na Jeníčka a Mařenku v pohádce O perníkové chaloupce, kterou jsme si společně vyrobili z papíru a nazdobili ji perníčky. Celý týden jsme rozvíjeli naše komunikační schopnosti, schopnost vnímat děj, převyprávět příběh, měnit hlas a pracovat s jeho sílou a některé děti si našly i nové kamarády.

________________________________________________________________________________

26.1.

Hafík rád čte pohádky! A opravdu to tak je! Po celý týden nás Hafík v tomto tématu doprovázel a užíval si s námi mnoho zábavy. V pondělí jsme se zaměřili na rozvoj jemné motoriky, kdy jsme v ranních činnostech stavěli Pinocchiovi jeho dlooooooooouhý nos z kostiček. Pomocí magnetických kostek jsme stavěli zámek dle obrysů. Díky light panelu zámek krásně propouštěl světlo a my jsme mohli popisovat barvy, tvary a velikosti. V ateliéru se předškoláci inspirovali pohádkou ,,Jack a kouzelná fazole“, střední děti tvořily zámek od ,,Šípkové Růženky“ a nejmladší vyráběly královskou korunu pomocí nové výtvarné techniky. Děti nejprve pokreslily celý alobal pomocí fixů. Následně jej postříkali vodou z rozprašovače. Barvy se rozpustily a mohla se obtisknout koruna. V hlavní činnosti jsme se zaměřili na pohádku ,,O třech prasátkách“. Nejprve jsme se na pohádku podívali na interaktivní tabuli. Pohádka je 5 minutová, takže rychlá akce a jde se na připravené činnosti k pohádce! Rozdělili jsme se do skupin po 8 dětech a každá skupina vytvořila v herně jeden domeček. Jedna skupina z cihel, druhá z klacíků a třetí ze sena. Poté jsme zkoušeli zda domečky vydrží či nikoliv. Vyrobili jsme si vlka z fénu na vlasy a zkoušeli jsme, jaký je jeho dech. A opravdu, zůstal domeček pouze z cihel, ostatní byly fuč.  Dále jsme si zkoušeli v rámci dechového a artikulačního cvičení odfouknout domeček, který byl přivázaný na provázku. Naším cílem bylo ho odfouknou z jedné strany herny na druhou. Uf, to byla práce! V úterý jsme rozvíjeli fantazii a představivost díky kinetickému písku a postaviček z pohádek. Písek jsme propojili s magnetickými kostkami a vzniklo parádní dílo. Vyhráli jsme si s tím velmi dlouho. Složitější bylo postavit cestu od prince k zámku pomocí kostek z Kaply. To už byl pro někoho oříšek. Museli jsme se maximálně soustředit, aby nám cesta nespadla a došli jsme zdárně k cíli. V kruhu jsme se tentokrát zaměřili na pohádku ,,Ledové království“. Nejdříve jsme zkoumali co je ukryté v hmatovém pytli odvahy. Ano, byl to led! Na tancování jsme si led vytvořili pomocí velikého igelitu, který se používá na malování pokojů, nám teď výborně posloužil. Společně jsme tančili a zpívali na písničku ,,Najednou“, kdy jsme po celou dobu používali igelit a různě ho do rytmu hudby zvedali. Bavilo nás to tolik, že jsme po několikátém opakování igelit roztrhly 😀 . Nesměli jsme zapomenout na Olafa, který je mezi dětmi velmi oblíbený. A tak jsme si takové Olafy vytvořili pomocí toaletního papíru. Užili jsme si moc legrace, ale také jsme vzájemně spolupracovali, když jsme se toaletním papírem obtáčeli dokola. Středa patří tělocvičně, ale ještě před odchodem jsme si v ranních činnostech vyzkoušeli rozpouštět led pomocí soli. Uvnitř ledu byly malé postavičky. Našim úkolem bylo je rozmrazit a popsat, o kterou pohádkovou bytost se jedná. V tělocvičně jsme se zaměřili na míčové hry. Zkoušeli jsme házet míč obloukem, ve skupině jsme si ho předávali zepředu dozadu, zahráli jsme si mnoho pohybových her. A je tu čtvrtek, naši oblíbení studenti! Ráno jsme se zaměřili na pohádku ,,Jack a kouzelná fazole“. Pomocí kostiček jsme stavěli fazoli, až nahoru do oblak, kde se nachází obr ve svém zámku. Pomocí tabletu jsme fotili princezny, které byly schované ve třídě. Naším úkolem bylo, je všechny najít, vyfotit a popsat, jak vypadají a z jaké jsou pohádky. V kruhu jsme se zaměřili na pohádku ,,Hrnečku, vař“, kdy si pro nás studentka Lucka připravila pokus s kaší. Měli jsme strach, že celá školka bude zaplavená, ale nakonec jsme si vzpomněli na důležitou větu: ,,Hrnečku, dost!“ Při cvičení jsme si procvičili hod míčkem, běh, spolupráci ve skupině a trpělivost. A je tu pátek, náš poslední pohádkový den v tomto týdnu. Na jakou pohádku se asi zaměříme? Sněhurka! Ráno jsme v sensory stolku hledali diamanty, které se poztrácely trpaslíkům. Hráli jsme pexeso s pohádkovými postavami, které byly ukryté pod balančními kameny. Hráli jsme si na pejska a kočičku, jak vařili dort a třídili jsme dle receptu, co do dortu dát a co ne. V kruhu jsme si přečetli pohádku ,,O Sněhurce“. Pomocí karty ,,Dobro a zlo“ jsme hledali spojitosti v pohádkách. Popisovali jsme, proč je v pohádkách dobro důležité a čím můžeme zlo odvrátit. Zkusili jsme si mluvit do zrcadla, které nám odpovídalo, kdo je na světě nejkrásnější. Vytvořili jsme otrávené jablko pomocí jedlé sody a octu. A jaký byl závěr? No přeci pečení jablíčkových rolek, které se nám moc povedly. Už se těšíme na další pohádky, které nás čekají v dalším týdnu :-).

________________________________________________________________________________

19.1.

Hafík u krmítka

Tento týden jsme se seznámili s tažnými ptáky i s těmi, kteří u nás přezimují a potřebují naši pomoc, aby měli nějaké dobroty v krmítku. Vyráběli jsme různé ptačí budky z papíru, z dřevěných kostek, z molitanových kostek, z kaply, i z dřevěných špachtlí, které jsme si nejdříve nabarvili na červeno, zeleno, modro a žluto. Řadili jsme ptáčky, jejichž jména už známe, podle velikosti, třídili jsme zrníčka podle barev, ochutnávali jsme slunečnicová semínka a hodně jsme jich nasypali do ptačího domečku, který máme na okně. Při pobytu venku jsme trénovali skoky do sněhu a andělíčky, pozorovali jsme ptáčky na stromech i u krmítka. Trochu sněhu jsme si přinesli do třídy, nechali ho v míse roztát a pozorovali jsme tu špínu. Takže už víme, proč nemáme sníh jíst, i když nás to venku láká. V tělocvičně ZŠ jsme se učili cvičit ve dvojicích, spolupráci mezi kamarády, rovnováhu, reakci na signál, orientaci v prostoru a hráli jsme si na ptáčky. Když k nám do školky přijel klaun EDDIE, ukázali jsme, jak umíme se zájmem sledovat představení, nechali jsme se doslova „okouzlit“ a tleskali jsme, až nás ruce bolely. Ve čtvrtek jsme se studentkou  vyráběli ptáčky s bambulkou, kterou měli místo bříška. Moc se nám povedli a už visí v šatně na výstavě!

________________________________________________________________________________

12.1.

Tento týden jsme pomáhali zvířátkům přečkat zimu. A že zima byla pořádná! Nejprve jsme se seznámili se zvířátky, které přes celou zimu spí a naopak. Popsali jsme si zvířátka, rytmizovali jsme jejich názvy, zazpívali si písničku a poté jsme se zaměřili na poznávání stop. Zkusili jsme si pokus s tiskárnou. Každý si svoji ruku vytisknul na tiskárně a poté jsme sledovali její tvar, žilky…a porovnávali jsme je se stopami od zvířátek z lesa. Bylo to dobrodružství! Když jsme šli ven, setkali jsme se na plácku vedle školky s ostatními třídami. Bylo nás tam snad milion :-)! Společně jsme se vyfotili s vánočním řetězem, který jsme před Vánoci tvořili každý ve své třídě. Byl to asi nejdelší řetěz na světě!  V úterý jsme se zaměřili na spolupráci ve skupině. Rozdělili jsme se do 5 skupin. Každá skupina měla jiné zvířátko a stopy. Cílem bylo vytvořit zimní krajinu se zvířátky, stopami, nakreslit různé přírodniny, domečky pro zvířátka a podobně. Dalším důležitým aspektem byla komunikace ve skupině. Učili jsme se vzájemně naslouchat, podporovat, pochopit, ale i oponovat a říkat svůj vlastní názor. Činnost probíhala skvěle. Středa patří tělocvičně. Tentokrát jsme se zaměřili na míčové hry, pochopení pravidel, rychlost, obratnost. Čtvrtek patří studentům a i tentokrát si pro nás přichystali pestré činnosti. Společně jsme doplňovali příběh, který byl promítán skrze interaktivní tabuli, hráli jsme pohybové hry, rytmizovali jsme a nejvíce nás bavil poslech zvuků, které zvířátka vydávají. Procvičili jsme tím sluchové vnímání a hra nás natolik bavila, že jsme si ji hned několikrát zopakovali. V pátek jsme měli v plánu jít na tématickou vycházku do lesa. Díky skvělé spolupráci s rodiči jsme měli dostatek dobrot pro zvířátka, takže cesta se nakonec konala 🙂 Ještě před tím, než jsme vyrazili jsme si ve školce přečetli pohádku ,,O rukavičce“. Pohádku jsme si poté zdramatizovali a měli jsme i kostýmy. Pak nás čekalo spousta dalších činností spojených s pohádkou. Pomocí balančních kamenů jsme si vytvořili dráhu pro zvířátka a jejich stopy. Pomocí tabletu jsme zkoumali, které zvířátko má jakou stopu a tu jsme vyfotili právě do zmíněného tabletu. Potom jsme se na fotky podívali a rozklíčovali jsme, zda jsou přiřazené správně nebo ne. A pak honem do lesa za zvířátky! Měli jsme velikou tašku plnou dobrot. Do lesa jsme šli v tichosti, aby jsme nikoho nevyplašili. Jelikož se v naší blízkosti žádný krmelec nenachází, vytvořili jsme si krmelce sami. A hned tři! Použili jsme klacky, kamínky a všemožné přírodniny. Zvířátkům jsme tam nasypali dobroty a v průběhu příštího týdne se půjdeme podívat, zda něco ubylo či nikoliv. Po celý týden jsme v ranních činnostech pracovali s light panelem, sensory stolkem, zkoumali jsme pomocí lup, používali jsme k tvoření sypké materiály, jako je například mouka, rýže a mnoho dalšího. Na závěr nechyběla ani výroba ovocného koktejlu, který nám v zimním období dodal dostatečnou sílu a vitamíny! Těšíme se na další týden, co parádního zažijeme :-).

________________________________________________________________________________

5.1.

Hafík vítá tři krále

Tento týden byl přímo královský. Seznámili jsme se s příběhem tří králů a s tradicí, která jejich příchod provází, vyrobili jsme si královské koruny, našli jsme zlato, postavili jsme si královský hrad, usedli jsme na tři trůny, hodně jsme stříhali, lepili, skládali obrázky z více dílků a pořádně jsme se vyřádili v tělocvičně ZŠ. V pátek nás dokonce navštívili “tři králové“ ze třídy Koťátek, zazpívali,
zahráli na hudební nástroje a přinesli nám dary.


________________________________________________________________________________

PROSINEC 2023
Tématické celky: 
         4.12. – 8.12. – Hafík se těší na Mikuláše
                                        11.12. – 15.12. – Hafíkovy vánoční tradice a zvyky
                                        18.12. – 22.12. – Hafík se připravuje na Vánoce

Akce na tento měsíc:
– středa tělocvična
– pondělí Sportík – předškoláci jednou za 14 dní
– 5.12. – Návštěva Mikuláše, anděla a čerta ve třídách
– 19.12. – Divadlo v MŠ – Potkali se u Betléma
– 19.12. – Vánoční besídka od 15h.
 – 19.12. – Ježíšek ve třídě

________________________________________________________________________________

21.12.

Hafík se připravuje na Vánoce

Hned v pondělí k nám přišel školkový Ježíšek a přinesl nám spoustu krásných hraček, a tak jsme je všechny museli vyzkoušet. V úterý dopoledne jsme si užili divadlo o andělech a odpoledne nás čekala vánoční besídka a dílničky pro rodiče. Zpívali jsme z plných plic a tančili jsme o 106. Besídka se nám moc povedla a rodiče nás odměnili velkým potleskem. Celý týden byl hlavně o velkém těšení se na Vánoce, ochutnávali jsme různé cukroví, které do školky přinesly šikovné maminky, vyráběli jsme si obří vánoční stromeček z papíru, tančili jsme na vánoční písničky, zpívali jsme koledy, užívali jsme si předvánoční atmosféru. A Ježíšek už může přijít….

________________________________________________________________________________

15.12.

Týden se nesl v duchu vánočních zvyků a tradic. Hned v pondělí jsme zdobili stromeček v ranních činnostech, lovili jsme vánoční ozdoby z vody, používali jsme light panel a kinetický písek. V ranním kruhu k nám přišel moudrý medvěd Caleb, který nám představil hned několik zvyků. Zkusili jsme si rozkrojit jablíčko. Zjistili jsme, že tam byla hvězdička, což nás potěšilo a společně jsme si na papírovou hvězdičku nakreslili přání, které jsme schovali do Calebova košíku. V úterý jsme pekli cukroví – perníčky a rohlíčky. Těsto se nám trochu lepilo a trhalo, ale nakonec jsme vše zvládli a vyšlo nám z toho báječné cukroví! Středa byla v celku náročná. Předškolní a střední děti jely ráno do domova důchodců. Po jejich vystoupení byli všichni nadšení a moc tleskali. Ostatní děti mezitím pekly další várku cukroví, tentokrát linecké. Poté jsme se pomocí interaktivní tabule dozvěděli, jak slaví Vánoce jinde ve světě. Následovalo velké cvičení v herně, kde jsme protáhli všechny naše svaly. Po obědě jeli ,,Zpěváčci“ ještě vystupovat před radnici, kde se dočkali velkého potlesku. Čtvrtek patří studentům a tentokrát jsme měli připravené moc hezké úkoly. V ateliéru jsme vyráběli svíčky ze skořápek, které opravdu plavaly na vodě. Malovali jsme na bílou hmotu fixami, stříhali jsme kapra z papíru, hráli si v herně. V kruhu jsme se seznámili s další tradicí – rybí šupina pod talíř. Víte, proč se to tak dělá? My to víme! 🙂 Naučili jsme se básničku a spolupracovali jsme na úkolu ve skupinách. Cvičení bylo velmi zábavné, protože jsme používali padák a s ním cvičíme velmi rádi! V pátek jsme se ještě seznámili se zbývajícími zvyky. Házeli jsme například střevícem nebo jsme pouštěli lodičky po vodě… Celý týden jsme chodili ven, sice tál sníh a již ho moc nebylo, ale to nám nevadilo, užili jsme si to i tak! Už se těšíme, co nás čeká další týden, prý má přijít školkový Ježíšek!

________________________________________________________________________________

8.12.

Hafík se těší na Mikuláše

To byl ale kouzelný týden! Hned v pondělí jsme si ostrojili vánoční stromeček. Rozloučili jsme se
se Sportíkem, trenéři si pro nás připravili diskotéku, dostali jsme diplomy a dokonce i zlaté medaile. V úterý k nám do školky přišli Mikuláš, dva čerti a dva andělé. Řekli jsme jim básničku o čertech a dostali jsme nějaké mlsání – i to zdravé, potom se celá školka sešla na zahradě a tam jsme na sněhu tančili na čertovské písničky a bylo tam i peklo!
Ve středu jsme se učili házet malé míčky i větší míče do dálky v tělocvičně ZŠ. Ve čtvrtek jsme si se studentem Vojtou vyrobili Mikuláše a v pátek jsme trénovali oromotoriku s čertíky.
Už se těšíme na vánoční tradice a zvyky.

________________________________________________________________________________

LISTOPAD 2023

Tématické celky: 30.10. – 3.11. – Hafík má rád zeleninu
                                6.11. – 10.11. – Hafík má rád ovoce
                                13.11. – 17.11. – Hafík u lékaře
                                20.11. – 24.11. – Hafíkův jídelníček
                                27.11. – 1.12. – Hafíkova vnitřní pohoda

Akce na tento měsíc:
– každá středa tělocvična
– jednou za 14 dní Sportík pro předškoláky – pondělí
– 2.11. – Naivní divadlo – pro předškolní děti 
– 15.11 – divadlo Honza Krejčík – Kdo si hraje nezlobí

________________________________________________________________________________

1.12.

Tento týden jsme se zaměřili na téma – Hafíkova vnitřní pohoda. Téma to nebylo vůbec jednoduché, ale zvládli jsme ho na jedničku. V pondělí jsme měli připravené ranní činnosti s tématem emocí – museli jsme poznat, jak se cítí dotyčný na obrázku a označit jej, dále jsme pomocí pipetek a barev označovali smajlíky se stejným výrazem, tvořili jsme v ateliéru zrcadlo se smajlíkem, postavu s různými obličeji a nakonec náladovník. Výtvarná výchova byla rozdělena dle věkových kategorií dětí. Poté přijela paní lektorka, která nám představila projekt s názvem ,,Africké rytmy“. Zkusili jsme si všechny nástroje z Afriky, a dokonce jsme si zkusili obléct i jejich oblečení a zatančili jsme si jejich tance. V úterý jsme se zaměřili na knížku ,,Barevná příšerka“. Pomocí příšerky jsme  se učili popsat emoci. Pracovali jsme ve skupinách a střídali jsme se v úkolech. Některé skupinky spolupracovali výborně! Barevná příšerka nám vysvětlila, že je normální být někdy zmatený, ale že je dobré se naučit emoci popsat a někomu se svěřit, když mám problém. Středa byla v rytmu tělocvičny. Hodně jsme pracovali s míčem, pravidly při hře, orientaci v prostoru. A konečně čtvrtek. Co to znamená? Přijdou studenti! Tentokrát jsme jim ukázali činnosti s pohádkou ,, Nebojím se tmy“, kterou jsme promítali na interaktivní tabuli. Když se ukázal na obrazu zvláštní tvar či postava, zasvítili jsme baterkou a uviděli jsme, co se tam opravdu skrývá. Činnost nás moc bavila, spolupracovali jsme perfektně. Poté jsme si vyprávěli s mouchou ,,Strach“, příhody, kdy z něčeho máme strach a proč. Děti se skvěle zapojili do diskuze a každý sdělil, z čeho má strach či obavy. Pátek jsme používali sensory stolek, kde jsme z pěny na holení lovili panáčky s různým výrazem. Dále jsme použili light panel, kde jsme skládali smajlíky, rozpouštěli jsme led, kde byly ukryté mouchy emocí a mnoho dalšího. V kruhu jsme se zaměřili na mouchu ,,Žárlivost“, přečetli jsme si příběh, společně jsme odpovídali na otázky a plnili připravené úkoly. Po celý týden jsme si užívali hrátky a procházky ve sněhu. Stavěli jsme sněhuláky, iglú a různé domečky. Teď už se těšíme na vánoční čas, který nás bude doprovázet další týdny 🙂

________________________________________________________________________________

24.11.

Hafíkův jídelníček

Tento týden jsme si povídali o zdravých i nezdravých potravinách, o tom, že není „nezdravé“ jídlo, je jen „nezdravé“ množství. Víme, že si můžeme osladit život třeba zmrzlinou nebo si dát hranolky, ale nejlepší je ovoce a zelenina a hodně pohybu. Vyrobili jsme si pizzu – z papíru i tu opravdovou, učili jsme se stříhat i trhat papír a lepit tak, aby to drželo. Naučili jsme se písničku „Zdravé tělo“. Ochutnávali jsme nové chutě a v tělocvičně ZŠ jsme se zaměřili na míče – velké, malé i pidi.

________________________________________________________________________________

17.11.

Tento týden byl kratší, protože v pátek je státní svátek. Což ale neznamenalo, že si týden neužijeme :-). Povídali jsme si o lékařovi. V pondělí jsme se s tématem seznámili pomocí ranních činností, ve kterých jsme rozvíjeli jemnou motoriku a barvy – dávali jsme bambulky na obrys zubů pomocí pinzetek, předškoláci procvičovali matematické představy, v ateliéru jsme vyráběli lékárničku pana doktora, střední děti obvazovaly zlomenou ruku obvazem a malé děti stříkaly barvu na čtvrtku pomocí injekcí. V ranním kruhu jsme se naučili básničku o lékaři a přišel se k nám podívat i Kuba. Byl nemocný a bál se k doktorovi, tak jsme mu společně vysvětlili, že doktor nám pomáhá léčit všemožné bolesti, a že to zvládne. Nakonec jsme mu zalepili náplastí bolavá místa na těle a můžeme vám říct, že to zvládl na jedničku. V úterý ráno jsme v herně postavili z molitanových kostek nemocnici a společně jsme si hráli na doktora, sestřičky a pacienty. Měli jsme i záznamový arch, kam jsme psali, co se dotyčnému stalo, a proč doktora musí navštívit. Předškoláci se zaměřili na určení velikosti a lepili náplasti od nejužší po nejširší, všem to šlo  skvěle. V kruhu jsme se seznámili s doktorskou pohádkou a poté jsme si zkoušeli činnosti v centrech aktivit. V kostkách jsme stavěli pacienta z kostiček, v domácnosti jsme vařili večeři pro naše doktory, v manipulaci jsme lepili podle hrací kostky náplasti na určité místo na těle, v pokusech a objevech jsme použili sensory stolek, kde děti pomocí injekcí přelévali vodu z jedné mísy do druhé a třídily zdravé a nemocné zoubky, v knihách a písmenkách jsme sestavovali slovo dle vzoru a mnoho dalšího. Ve středu nebyla tělocvična, protože přijel dlouho očekávaný Honza Krejčík! Za nás je to jednoznačně nejlepší show a moc nás to baví. Krejčík nás opět zapojil do svého divadelního představení, tančili jsme, zpívali a soutěžili. Těšíme se, až zase přijede! Čtvrtek patří studentům. Už jsme se nemohli dočkat, až přijdou. Tentokrát si pro nás připravili mnoho úkolů. V ranních činnostech jsme obvazovali obvazem pejskovi bolavá místa, třídili jsme léky podle barev, stříhali jsme a vyráběli v ateliéru. V kruhu nám studenti zahráli scénku o nemocné paní, kterou moc bolely záda. Situaci jsme vyřešili a paní jsme pomohli díky lékárničce. Při cvičení jsme si hráli na bacila a doktora, hodně jsme běhali, skákali a naslouchali rytmu bubínku. A tímto náš školkový týden skončil 🙂 už se těšíme, co nás čeká příští týden!

________________________________________________________________________________

10.11.

Tento týden jsme se zaměřili na ovoce. Spousta z nás si ještě plete ovoce a zeleninu, ale to časem doladíme k dokonalosti :-).  Hned v pondělí jsme se zaměřili na zdravý pohyb. Předškoláci šli ven na plácek cvičit s trenéry ze Sportíka. Ostatní děti zůstali ve školce, a protože nás bylo málo, šli jsme si zacvičit ke Koťátkům do třídy, kde s námi cvičila paní učitelka Irča. Cvičení nám šlo velmi dobře, napodobovali jsme pohyb dle vzoru, taky jsme běhali, plazili se a nakonec jsme si užili překážkovou dráhu. V úterý se někteří z nás poprvé seznámili s naší loutkou. Loutka se jmenuje Kuba a je z metodiky Dobrý začátek. Kuba nám říkal, že odmítá jíst ovoce, nechtěl ani ochutnat, tak jsme mu společně vysvětlili, že ovoce má vitamíny a je pro naše tělo velmi důležité. Kuba se díky mouše Odvaze odhodlal a některé druhy ovoce nakonec ochutnal. Poté jsme si šli udělat ovocný salát a pomáhal nám i Kuba. Všechny děti ovocný salát ochutnali, někdo si i několikrát přidal! Už se těšíme, až k nám zase Kuba přijde a my mu pomůžeme vyřešit nějakou svízelnou situaci, s kterou si neví rady. Ve středu nás čekala tělocvična. Trénovali jsme hod, plazení, běh, pohybové hry, rychlost a obratnost. Ve čtvrtek k nám dorazili studenti, na které se každý čtvrtek velmi těšíme. Tentokrát si někteří studenti s námi zkusili vést výtvarnou výchovu, kde jsme vyráběli jablíčko s červíkem. Dvě studentky s námi měli tělesnou výchovu a moc nás to bavilo! V ranním kruhu jsme už s paní učitelkou ochutnávali ovoce všeho druhu – jablko, khaki, hrozno, pomeranč, citrón, hrušku…poté jsme si zazpívali s klavírem a nakonec jsme si odšťavnili mandarinky. Všechny děti aktivita velmi bavila a nakonec jsme jich spotřebovali kolem 2,5kg. Vitamíny musí být! 🙂 V pátek jsme se zaměřili na Sv.Martina, který měl druhý den svátek. Nejdříve jsme si přečetli jeho příběh a pomocí obrázků jsme se snažili do příběhu vžít. Poté jsme se rozdělili do center aktivit, kde bylo připraveno mnoho úkolů. V knihách a písmenech jsme stavěli podle vzoru slovo z písmenek. Pracovali jsme v domácnosti, kde jsme pekli svatomartinskou husu, v kostkách jsme stavěli domeček pro Martina a podobně. Po celý týden jsme v ranních činnostech pracovali s light panelem, kde jsme zapouštěli barvy do citrónů, balili jsme ovoce do alobalu, pracovali jsme s kinetickým pískem, kde jsme hledali různé druhy ovoce, v sensory stolku jsme lovili borůvky pomocí kleštiček a popisovali jsme ostatní druhy, dělali jsme pokus s mandarinkou – která plave a která se potopí, zkoumali jsme ovoce pod mikroskopem a další… 🙂 

________________________________________________________________________________

3.11.

V pondělí jsme v dramatizaci pohádky táhli velikou řepu a díky myšce i vytáhli. Učili jsme se sestavit řadu z dědka, babky, vnučky, pejska, kočky a myšky, už víme, kdo táhl první, kdo poslední a umíme převyprávět příběh. V úterý jsme krájeli různé druhy zeleniny opravdickým nožem a potom jsme si udělali ochutnávku poslepu a hádali jsme, co zrovna ochutnáváme. Ve středu jsme si šli zacvičit do tělocvičny ZŠ – hodně jsme skákali přes překážky a hráli jsme si na barevná auta. Ve čtvrtek jeli předškoláci do naivního divadla na pohádku Čarovná rybí kostička. Ostatní děti měly v MŠ „Den s mrkví“ a upekli si mrkvové muffiny. V pátek jsme opět krájeli, tentokrát zeleninový salát a vymysleli jsme společně pohyb k básničce „zelenina“. Celý týden jsme si osahávali různé druhy zeleniny, třídili jsme je podle barev, počítali, kreslili, vyzkoušeli jsme si několik pokusů, na jejichž výsledek čekáme v příštím týdnu. Občas bylo i třeba vytáhnout koberec „semafor“, na kterém jsme si vyříkali několik konfliktů a usmířili se, takže vše dobře dopadlo.

________________________________________________________________________________

ŘÍJEN 2023

Tématické celky:      2.10. – 6.10. – Hafíkův podzim I.
                                 9.10. – 13.10. – Hafíkův podzim II.
                                16.10. – 20.10. – Jaké máme počasí? Hafík v roli rosničky
                                23.10. – 27.10. – Hafík se dušičkového strašidýlkování nebojí

Akce na tento měsíc:
– každá středa tělocvična
– 17.10. – Divadlo Koloběžka
– 17.10. – focení 7:45h
-25.10. – Dušičkové strašidýlkování ve třídě v maskách – dopolední činnost s dětmi
– 25.10. – Dlabání dýní s rodiči od 15:30 ve třídě

________________________________________________________________________________

27.10.

To byl ale zábavný týden! Měli jsme krásně a trochu strašidelně vyzdobenou třídu i šatnu, všude netopýři, pavouci a pavučiny, kostlivci, dýně a tykve. Už víme, že u nás máme „dušičky“ a že v anglicky mluvících zemích se slaví svátek „Halloween“, na který se děti převlékají do strašidelných převleků a chodí od domu k domu a chtějí koledu. O tom byla i naše básnička „Strašidýlkování“. My jsme se za strašidla, kostlivce a čarodějnice převlékli ve středu. Plnili jsme různé úkoly, tančili jsme a odpoledne jsme si společně s rodiči vydlabali ve školce dýně, vyřezali jsme jim obličeje a zapálili jsme v nich svíčky. Máme krásně vyzdobené schody do školky. Také jsme si společně s rodiči prošli „strašidelnou stezku“ kolem plotu MŠ. Celý týden jsme se učili znát a používat předložky (před, za, nad, pod, vedle, kolem…) a to právě pomocí dýní a tykví. Také jsme se učili určovat různé zvuky pouze sluchem, vyrobili jsme si netopýry a strašidla, strašidelný dům a několik kouzelných lektvarů. A dokonce i voňavých. 😊

________________________________________________________________________________

20.10.

A je pátek! Tentokrát jsme se věnovali počasí. V pondělí jsme se s tématem nejprve seznámili a společně jsme si vytvořili velkou rozbouřenou oblohu. Tvořili jsme pomocí prstových barev a barva byla úplně všude :-). V ranních činnostech jsme po celý týden měli mnoho aktivit. Nejvíce nás ovšem bavili pokusy a objevy. Zkoušeli jsme si pomocí pěny na holení vytvořit mrak, využili jsme náš oblíbený svítící panel na zapouštění barev, které má duha. Tvořili jsme v ateliéru bouřku, sluníčko a mraky. Předškolní děti se zaměřili na stříhání, úchop tužky, poznat počáteční písmeno ve slově, popisování situací z obrázku a následné řešení a mnoho dalšího. Někteří v průběhu týdne využili i možnosti řešení konfliktu pomocí koberce (semaforu). V úterý jsme měli pestrý program, protože přijel pan fotograf, který nás vánočně fotil. Byla s ním velká legrace, takže jsme se i hodně nasmáli. Po focení nás čekalo divadlo Koloběžka! Středa se nesla v rytmu tělocvičny. Pracovali jsme s náčiním, běhali jsme, házeli, napodobovali cviky a hráli jsme všemožné hry cílené na rozvoj hrubé motoriky a spolupráce v týmu. Ve čtvrtek jsme se těšili na studentky a studenta, kteří k nám začali chodit. Den jsme si skvěle užili, hodně jsme si hráli, tvořili jsme s kinetickým pískem, malovali jsme ledem…v kruhu jsme si společně udělali pokus s mrakem, naučili jsme se básničku Dešťové kapičky a  společně jsme k tomu vymysleli i pohybové ztvárnění. Cvičili jsme s kostkou, dle které napodobujeme cvik a také jsme použili dešťovou hůl při relaxaci. Pro některé to byl nezapomenutelný zážitek. Pátek pokračoval v duchu prožitkového učení, naučili jsme se novou písničku Duha. Tu jsme si společně ztvárnili pomocí krepových papírů a mlžičky s vodou. Byla to paráda! Týden jsme zakončili tématickou vycházkou v pláštěnkách, což nám nevadilo, protože nejsme z cukru :-).

________________________________________________________________________________

13.10.

Tento týden jsme si opakovali, co to vlastně ten podzim je. Chodili jsme hodně ven pozorovat, jak se příroda připravuje na zimní spánek, stejně jako je to v básničce „Jak se pozná podzim?“. Sbírali jsme barevné listy javoru, dubu i žaludy, vyráběli jsme si mandaly z přírodnin, procvičovali jsme barvy, tvary. Vyrobili jsme si papírového draka „Šimonka“ a ozdobili ho kaštany a listy, modelovali jsme houby, které už známe a hledali jsme muchomůrky v okolí školky. V tělocvičně ZŠ jsme hodně běhali, skákali snožmo a házeli míčem do dálky a učili jsme se napodobit pohyb podle vzoru. Předškoláci měli svůj první „Sportík“, který byl zaměřený na správný postoj a poznávání všech možných míčů, třeba na fotbal, volejbal nebo ragby. I nadále jsme opakovali pravidla 5 prstů a při vypjatých situacích jsme využili koberec (semafor), který nám pomáhá vyřešit daný problém. Seznámili jsme se s Ferdou a jeho knihou + mouchou Zvědavost a Radost.

________________________________________________________________________________

6.10.

Téma podzim je konečně tady a my jsme si týden náležitě užili! V pondělí jsme se seznámili s tématem pomocí barev a vytvořili jsme si velký podzimní obraz. Pojmenovali jsme si barvy, použili jsme novou výtvarnou techniku a nakonec jsme obraz dozdobili barevným listím. Potom jsme si povídali o hlavních znacích podzimu a společně jsme si vytvořili skupinovou práci. Následovala tématická vycházka, kde jsme zkoumali změny v přírodě, padající listí, barvy stromů, ale také jsme se učili chodit ve dvojicích a v nerovném terénu. V úterý ráno jsme v ranních činnostech rozvíjeli jemnou motoriku pomocí pinzet, pipetek… Používali jsme kinetický písek, rozmrazovali jsme přírodniny z ledu pomocí slané teplé vody a mnoho dalšího. V kruhu jsme pomocí hmatového pytle odvahy zjistili, že nás čeká nácvik nové písně s názvem Ježek. Nejprve jsme si na takového ježka ve dvojicích zahráli a pomocí kolíčků jsme si vytvořili na zádech bodlinky. Písnička se nám líbila, a tak jsme se k ní naučili i pohybové ztvárnění. Ve středu jsme šli poprvé do tělocvičny. Než jsme odešli, ještě jsme si stačili pohrát a zkusit si pár ranních činností. Lovili jsme z vody kaštany, stavěli jsme obrazce z kaštanů… Tělocvična nás moc bavila, učili jsme se plazit, lézt, běhat, házet míčem, slalom, přeskakovat překážky, ale také napodobit pohyb dle vzoru. Ve čtvrtek jsme si udělali pomazánku ke svačině sami, to byla paráda! Míchali jsme, krájeli, ochutnávali, spolupracovali a poté jsme vše při svačině snědli. Nic nezbylo, protože i děti, které pomazánky moc nevyhledávají si celý chleba  namazali. Ochutnáváme nové chutě přeci :-). Ale tím náš čtvrtek ještě zdaleka neskončil! Po svačině jsme se vrátili k naší nové písničce Ježek. Pomoc slaného těsta jsme si takového ježečka vymodelovali a na bodlinky jsme použili těstoviny. Na závěr dne jsme si na posílení imunity v podzimním období udělali borůvkový koktejl. V pátek jsme zkoumali houby. A vše o nich nám přišel povědět náš moudrý medvěd Caleb z metodiky Dobrý začátek, který nás provádí celým rokem. Caleb nám ukázal houby, vyprávěl nám, jaké jsou jedovaté a jaké naopak. Ještě si to moc nepamatujeme, ale to nevadí, protože nám Caleb dal malou knížku, kde jsou všechny houby popsané a děti si je mohou vybarvit a společně s rodiči popsat. Měli jsme od Caleba připraveno mnoho úkolů, které byly zaměřené na spolupráci ve dvojicích či skupině. Muchomůrce chyběli puntíky, a tak jsme ji pomohli nějaké vytvořit pomocí kaštanů, zkoušeli jsme postavit košíček na houby, běhat štafetu v týmu a dalších mnoho aktivit. V dalším týdnu budeme s tímto tématem ještě pokračovat, protože spousta věcí nás ještě čeká a my se na to moc těšíme. Ahoj podzime! 🙂

________________________________________________________________________________

ZÁŘÍ 2023

Tématické celky:               4.9. – 8.9. – Hafíkovy první dny ve školce I.
                                           11.9. – 15.9. – Hafíkovy první dny ve školce II.
                                           18.9. – 22.9. – Hafíkovi kamarádi
                                           25.9. – 29.9. – Hafík používá předměty denní potřeby


Akce na tento měsíc:

13.9. – Divadélko v MŠ

________________________________________________________________________________

30.9.

Poslední zářijový týden je za námi. Zaměřili jsme se na všechny předměty, které používáme každý den, hlavně doma. Mezi ně patří například hřeben, zubní pasta, sprchový gel… Ve školce každý den používáme ale i barvy, papíry, lepidla a různé materiály na tvoření. Proto bylo téma více obsáhlé a zkoumali jsme úplně vše. Malovali jsme na potravinářskou fólii, kterou jsme měli ovázanou kolem stolů a každý z nás mohl tvořit na svoji část. Malovali jsme vše kolem nás dle fantazie. Potom jsme si udělali galerii a každý z nás o svém díle něco pověděl. Předškolní děti mluvili ve větách a souvětích. Trénovali plynulou komunikaci. Celou aktivitu s námi sledoval i Hafík, který dohlížel na celý proces :-). Průběžně po celý týden jsme si opakovali pravidla 5 prstů, které se snažíme všichni pečlivě dodržovat. Dále jsme v ranních činnostech trénovali jemnou motoriku, grafomotoriku a spolupráci ve dvojicích či skupině při pokusech a objevech. Týden jsme zakončili tanečkem Dedoles, který jsme napodobovali dle interaktivní tabule a tématickou vycházkou po okolí, kde jsme sledovali změny v přírodě, příchod podzimu a ptáčky. Už se těšíme na další týden, kde se zaměříme společně s Hafíkem na nadcházející podzimní čas.

________________________________________________________________________________

24.9.

Tento týden jsme toho stihli hodně! Nejprve jsme se seznámili s tématem týdne a poté jsme šli ven na zahradu, využít hezkého počasí, kde jsme pomocí těsta modelovali obličeje kamarádů na stromy. Některé obličeje mají místo nosu šišku, někdo má místo očí žaludy. Další den jsme se seznámili s medvědem Calebem, který nám povídal o tom, proč je důležité mít kamaráda. Nakonec jsme si společně vykrojili pomocí vykrajovátka medvídka z toustového chleba. Ve středu nás čekala tematická vycházka do Vratislavic. Viděli jsme koníky, mávali jsme na auta z mostu a vůbec nás neboleli nohy. Čtvrtek jsme zkoumali barvy pomocí zkumavek, pinzet, lup a mnoho dalšího. Postavili jsme z molitanových kostek v herně naší školku a hráli si na zaměstnance. Pracovali jsme ve skupinách, kde jsme se snažili o komunikaci s kamarády i p.učitelkou, tolerovat druhého a táhnout za jeden provaz. Zaslouženě jsme dopoledne zakončili banánovým koktejlem, který jsme si společně připravili. Pátek jsme pomocí light panelu promíchávali barvy a zjišťovali jsme, co z nich vznikne, když se smíchají dohromady. Třídili jsme panáčky do domečků a k určité emoci, dle které se panáček tváří. Upekli jsme si sušenky, které se nám náramně povedly a dopoledne jsme zakončili hrou s padákem, s kterým je neskutečná legrace. Celý týden se nám moc vyvedl a už se těšíme, co nás čeká ten příští :-).

________________________________________________________________________________

17.9.
Kdo je Hafík, to už víme, jakou máme značku také. Stále se ve školce po prázdninách rozkoukáváme a tento týden, jsme byli i na exkurzi v jiných třídách. Už víme, že tu jsou třídy Sluníčka, Hvězdičky, Koťátka a my Broučci. Navštívili jsme i kuchyň, a dokonce i ředitelnu, kde nás přivítala paní ředitelka Vlaďka a vyprávěla nám, co je ve všech těch obřích, barevných šanonech v policích. Celý týden jsme chodili hodně ven, kde jsme také cvičili, běhali, učili se házet míčkem do dálky, skákat snožmo a hráli jsme pohybové hry. Moc nás bavily obruče a někteří z nás už umí i „hula hop“. Malé děti se učily třídit barvy, počítat do tří, i když některé to umí už do deseti. Předškoláci se učili i opačné pojmy, poznat napsané písmeno a složit z dřevěných písmen své jméno. Ve středu přijelo do MŠ divadélko Ondřej s pohádkou „Krejčík hrdina“, které nás doslova vtáhlo do děje.

________________________________________________________________________________

10.9.
První školkový týden je za námi. Vše se zvládlo nad očekávání skvěle a užili jsme si spoustu zábavy. Seznamovali jsme se s novými kamarády a p. učitelkami. Zjistili jsme jakou máme značku, kde sedíme u stolečku a kde je naše skříňka na převlékání. Dále nás čekalo seznámení se s režimem dne, organizací celého dne. Hodně jsme se těšili, až poznáme zmiňovaného Hafíka. Teda s ním je taková legrace! Už se všichni těšíme, až k nám na víkend půjde domů a všechno mu ukážeme. V průběhu týdne jsme si zkoušeli ranní činnosti. Používali jsme light panel, kde jsme hledali naše pravidla 5 prstů, počítali jsme do 5, označovali jsme barvy a přiřazovali je do skupiny, skládali jsme naše značky, které byly ve formě puzzlíků a mnoho dalšího. Těšíme se na příští týden, kde budeme i nadále pokračovat v poznávání všeho kolem nás ve školce :-).

________________________________________________________________________________

ČERVEN 2023

Tématické celky:  5.6. – 9.6. – Naše město, naše země
                            12.6. – 16.6. – Profese
                            19.6. – 23.6. – Doprava
                            26.6. – 30.6. – Exotická zvířata

Akce na tento měsíc:

5.6. – Projektový den s bubnováním – předškolní děti
7.6
. – Festival dětského čtenářství – Zpěváčci
20.6. – Školkový výlet – Sychrov
21.6. – Divadlo pro předškolní děti 
22.6.  – Rozloučení s předškoláky na zahradě školky

________________________________________________________________________________

23.6.

Bezpečné cestování jsme si hned několikrát vyzkoušeli v praxi. V úterý jsme jeli vlastním autobusem na školkový výlet na zámek Sychrov. Ve středu jeli předškoláci autobusem MHD na střechu Krajského úřadu na pohádku divadla Koloběžka „O Koblížkovi“. Ve čtvrtek jsme se loučili s předškoláky a vydali jsme se na procházku k Tescu pro nanuky. Celý týden jsme hodně cvičili a běhali venku a hlavně jsme jezdili na nových odrážedlech a koloběžce „Biedronce“ na zahradě MŠ. Už víme, které dopravní prostředky jezdí po sinici, které po kolejích, které létají a které plují po vodě nebo i pod vodou a umíme si složit lodičku z papíru.

________________________________________________________________________________

16.9.

Každý má své povolání, práci, čili zaměstnání. To už víme a hrát si celý týden na různé profese, byla zábava. Byli jsme opraváři, kuchaři, prodavači, lékaři, zedníci i hasiči. V úterý jsme na tématické vycházce měli možnost pozorovat koňského zubaře při práci a ve středu jsme jeli do Naivního divadla na představení Tři zlaté vlasy děda vševěda. Největší zábava jsou ale nová odrážedla na naší zahradě. 😊

________________________________________________________________________________

9.6.

Tento týden jsme se seznamovali s krásou našeho města. Učili jsme se poznat významné budovy a místa, jako např. Ještěd, radnice, ZOO, bazén. Vytvořili jsme si společnou vlajku naší země a už víme, že hlavní město České republiky je Praha. Proběhl i poslední Sportík a vystoupení Zpěváčků před radnicí na Festivalu dětského čtenářství.

________________________________________________________________________________

2.6.

Tento týden jsme cestovali do Vesmíru. Nejdříve jsme si zahráli na kosmonauty, oblékli jsme si skafandry a naskočili do rakety! Přistáli jsme na Venuši. Bylo nám tam strašné horko, zkusili jsme si dva pokusy s jedlou sodou a octem. Zkoušeli jsme běhat mezi plameny, házet vesmírné kameny do černé díry. V ranních činnostech na nás čekalo mnoho úkolů – model s vesmírem, který se točí pomocí baterek dokola, puzzle, pracovní listy, tématické knihy, light panel, kde jsme hledali písmenka, hvězdičky a rozpíjeli jsme tam barvy…při cvičení jsme napodobovali pohyb dle vzoru – paní učitelky a studentek Týnky a Terezky. Tento týden také přijelo divadlo a hned dvakrát! Nejprve divadlo Koloběžka a poté divadlo od paní Enochové. Vybrané děti jely ve čtvrtek na Mateřinkovou olympiádu do Sport Parku. Pátek jsme zakončili na zahradě školky, kde byli připraveny úkoly pro děti k příležitosti oslavy Dne dětí. Celý týden jsme moc užili!

 

KVĚTEN 2023

Tématické celky:    2.5. – 5.5. – Domácí mazlíčci
                               9.5. – 12.5. – Moje rodina – maminky
                               15.5. – 19.5. – Hmyzí říše
                               22.5. – 26.5. – Jiná kultura
                               29.5.- 2.6. – Vesmír

Akce na tento měsíc:

4.5. – Kytička písniček – zpěváčci – dopolední hodiny
10.5. – Vystoupení u seniorů – zpěváčci
11.5. – Besídka ke Dni maminek
19.5. Tělocvična ZŠ

________________________________________________________________________________

26.5.

Cesta kolem světa – jiná kultura. Na toto téma jsme se těšili a moc jsme si celý týden užili. Povídali jsme si o dětech (i dospělých) z celého světa, jak vypadají, jak se oblékají, co jedí, kde bydlí a různé zajímavosti. Naučili jsme se nová slova: hieroglyfy a sarkofág – ten jsme dokonce měli i ve třídě a ležela v něm mumie. Vyrobili jsme si indiánské čelenky i faraonské pokrývky hlavy. Hráli jsme si na faraony, eskymáky i indiány. Stavěli jsme iglú i pyramidy, tančili jsme, zpívali, bubnovali. A také jsme si užívali krásného počasí na zahradě MŠ.

________________________________________________________________________________

19.5.

Týden hmyzu je za námi. Téma děti moc bavilo. Nejvíce jsme se zaměřili na včelu a motýla. Ochutnávali jsme med, dělali jsme sušenky s medem a motivem včel, naučili jsme se básničku a se slečnou studentkou písničku. Víme, jak se vyvíjí motýl, známe i některé druhy. Při ranních činnostech jsme hledali hmyz v želatině, používali jsme light panel na nácvik předčtenářských dovedností, rozmrazovali jsme pomocí pipetek hmyz z ledu a mnoho dalšího! Opět jsme hodně spolupracovali ve skupinách. Vyrobili jsme si louku plnou života, kam jsme nalepili různé druhy hmyzu. Společně jsme pak práci přednesli před třídou. Všichni vždy vzorně naslouchají. Venku jsme zažili dobrodružství s panem policistou, postavili jsme domečky pro hmyz, zkoumali jsme je a snažili se je popsat. Týden jsme zakončili v tělocvičně, kde jsme trénovali běh, skok, hod míčem, pravidla při hrách. Moc nás to bavilo a stále se zlepšujeme!

________________________________________________________________________________

12.5. 

Moje rodina – maminka má svátek
Ve čtvrtek nás čekala besídka pro maminky, proto jsme se na ni pečlivě připravovali. Zpívali jsme písničky, recitovali básničky, trénovali jsme tanečky. Maminkám jsme kreslili obrázky, vyráběli jsme dárečky a přáníčka. Všichni už známe jméno své maminky, víme, že máme rodiče, prarodiče, sourozence i jak pečovat o miminko. Také jsme se učili najít a přiřadit správnou půlku obrázku, stříhat podle čar, lepit tak, aby to drželo a pomáhat si s kamarády navzájem. Besídka se povedla na jedničku a rodiče i my děti jsme si ji užili. Zpěváčci byli i zazpívat a zatančit babičkám v domově seniorů v Českém Dubu a předškoláci navštívili Planetárium.

________________________________________________________________________________

5.5.

Tento týden jsme si povídali o domácích mazlíčcích. Zjistili jsme, kdo doma má nějaké mazlíčky, jak se o ně stará. Roztřídili jsme si, kdo ze zvířátek má srst, šupiny a peří. Pracovali jsme s light panelem, keramikou. Jeden celý den jsme věnovali pejskům. Povídali jsme si o tom, jak se o ně starat, co k tomu potřebujeme, čím je krmíme… Přečetli jsme si pohádku o ztraceném pejskovi a s příběhem jsme poté pracovali. Snažili jsme se pejskovi  Rexíkovi ve skupinách pomoc. Stříhali jsme mu drápky, vyčesávali ho, krmili a nakonec jsme mu čistili i zuby! Do tělocvičny jsme tento týden nešli, ale zacvičili jsme si se studentkou Ivčou, uf, to jsme se protáhli!

________________________________________________________________________________

DUBEN 2023

Tématické celky:     3.4. – 7.4. – Velikonoce
                                10.4. – 14.4. – Příroda se probouzí
                                 17.4. – 21.4. – Domácí zvířata
                                 24.4. – 28.4. – Čarodějnice

Akce na tento měsíc: 

4.4. – dílničky s rodiči – téma Velikonoce od 15:30h
21.4. – tělocvična 

________________________________________________________________________________

28.4.

Čarodějnický týden
V pondělí ráno jsme přišli do již vyzdobené šatny. Všude byla samá čarodějnice, netopýr nebo pavouk. Četli jsme si příběh „Čarodějnický rej“, učili jsme se popisovat obrázky a převyprávět děj. Létali jsme na koštěti kolem chaloupek čarodějnic, malovali jsme čarodějnice a vymýšleli jsme, co by mohly umět vyčarovat a vyrobili jsme si kočky se zelenýma očima. V úterý jsme si povídali o čarodějnických tradicích a zvycích a naučili jsme se básničku s pohybem „Hádej, kdo jsem?“. Ve středu jsme dělali hokus pokus s kouzelným lektvarem a také jsme si vyzdobili hernu čarodějnickou girlandou. Ve čtvrtek jsme přišli do školky v maskách a plnili jsme různé úkoly, které si pro nás připravily studentky a v pátek jsme modelovali čarodějnice, stříhali obrázky na puzzle, stavěli jsme si chaloupky pro čarodějnice a naučili jme se nový taneček.

________________________________________________________________________________

21.4.

Tento týden jsme se zaměřili na poznávání zvířátek z farmy. Některá zvířátka se nám ještě pletou, takže budeme i nadále trénovat :-). Používali jsme k činnostem light panel – svítící destičku, pod kterou se ukývají různé předměty nebo obrázky. Moc nás to baví, trénujeme tím zrakovou paměť, soustředění… Společně jsme podojili krávu a zjistili jsme, proč se musí ovečkách stříhat vlna z kožichu. Naučili jsme se básničku a zapojili jsme pohybovou chvilku s        písničkou. Také jsme se učili starat se o zvířátka –  umýt je a nakrmit po náročném dni na statku. Společně jsme si v herně postavili z molitanových kostek farmu a poté jsme si hráli. Spolupracovali jsme ve dvojicích  i ve skupinách. Ve středu se předškolní děti šly podívat do ZŠ. To byla jízda! Týden jsme zakončili v tělocvičně, kde jsme cvičili s paní učitelkou Irčou z Koťátek.

________________________________________________________________________________

16.4.
Příroda se probouzí! Konečně! Hledali jsme kytičky, které jsme lisovali v knize, abychom si mohli udělat herbář. Zkoumali jsme, jak taková kytička vypadá. Zasadili jsme si semínka, z kterých nám vyrostla travička. Zjistili jsme, že má stonek, list a květ. Některé květiny umíme pojmenovat – Narcis, Plicník, Sedmikráska… Také jsme otevřeli bránu pro jaro. Doufáme, že už neodejde. Přišel za námi moudrý medvěd Caleb, který nám povídal o základních znacích jara. Také jsme se naučili básničku a písničku, přečetli jsme si pohádku a snažili jsme se převyprávět děj. Nedílnou součástí byly pokusy a objevy. Pomocí kapátek jsme rozmrazili led, uvnitř kterého byly květiny. To nás bavilo asi nejvíce!

________________________________________________________________________________

6.4.

Velikonoční školkový týden je za námi a my jsme si ho moc užili. Společně jsme zjistili, jaké hlavní znaky Velikonoc máme, k čemu se používá pomlázka a co jsou to kraslice. Zasadili jsme si velikonoční osení, upekli jsme si sušenky ve tvaru kuřátek, vajíček a zajíčků. Zpěváčci jeli zpívat do domova důchodců a měli vystoupení i před radnicí! Užili jsme si dílničky s rodiči, kde jsme vyráběli dva výrobky – zajíčka a vajíčko. Také jsme si potom mohli obejít školku, kde na plotě visela velikonoční stezka. Přišel k nám i Kuba (loutka). Učili jsme ho, jak se v některých situacích správně chovat, vysvětlovali jsme mu pravidla. Všichni se zapojovali a navrhovali vhodná řešení. Ve středu k nám zavítal zajíček. Po třídě schoval pytlíky a my jsme je museli všechny najít. Uvnitř bylo překvapení! To bylo radosti. Za to jsme mu zazpívali písničku, kterou jsme se tento týden učili. Také jsme si složili robota a pomocí tabletu jsme ho ovládali. Tím jsme procvičovali pravolevou orientaci, spolupráci a reakci na pokyny, které nám robot dává. Uf, to byla fuška. Poslední den jsme zakončili velikonoční hrou. Dominantou bylo soustředění a rychlost při přenášení vajíček na lžíci z bodu A do bodu B, nakonec skupinové tvoření kraslice pomocí vodovek. Všem přejeme krásné prožití Velikonoc! 

________________________________________________________________________________

BŘEZEN 2023

Tématické celky:          27.2.- 3.3. – Moje zdraví
                                    6.3. – 10.3. – Vím, co mi škodí
                                    13.3. – 17.3. – Ovoce
                                    20.3. – 24.3. – Zelenina
                                    27.3. – 31.3. – Ovoce a zelenina

Akce na tento měsíc:
10.3. – tělocvična
13.3. – třídní focení + předškoláci na ročenky
14.3. – focení – jarní série
15.3. – divadlo ve školce

________________________________________________________________________________

31.3.

„Máme rádi ovoce, koupeme se v potoce, zeleninu rádi jíme, doktora se nebojíme.“
Tato písnička nás provázela celým týdnem. Učili jsme se třídit ovoce a zeleninu, tahali jsme velikou řepu s dědkem, babkou, pejskem, kočkou…, víme, kdo byl první, kdo poslední, zpívali jsme si o leču, malovali jsme mrkví, strouhali jsme jablka a mrkev na salát, upekli jsme si brambory v troubě, které jsme se učili krájet a umíme i básničku Brambor.

________________________________________________________________________________

24.3.

Celý týden jsme si povídali o zelenině. Moc nás to bavilo, ale musíme říct, že se nám ještě některé názvy zeleniny pletou. Ale to časem vypilujeme! Společně jsme dělali zeleninový salát ze surovin, které přinesly děti z domova. Moc děkujeme za spolupráci. Dále jsme se učili básničku a písničku, kde hrála hlavní roli mrkev. Spolupracovali jsme při tématických činnostech, pracovali ve dvojicích, skupinách. Se studentkou jsme pekli americké brambory. Krájení brambor bylo zprvu složité, ale nakonec jsme je nakrájeli všechny a měli jsme dva plné plechy. To byla dobrota. Také jsme společně zkoušeli pokus se zeleninou. Uřízli jsme od každého druhu kousek a položili jsme ho do vody. Už teď jsme si všimli, že cibule a ředkvička začala klíčit.  Jemnou motoriku jsme tentokrát procvičovali pomocí slizu, teda, to bylo něco! Lepil se úplně všude, ale byla to legrace. Týden jsme zakončili v tělocvičně, kde jsme rozvíjeli pohybové dovednosti. Příští týden se k tématu zeleniny ještě vrátíme a připojíme k tomu i ovoce. Opakování je matka moudrosti.

________________________________________________________________________________

19.3.

Máme rádi ovoce! Celý týden jsme ochutnávali různé druhy ovoce, poznávali jsme je i poslepu, pouze chutí, čichem a hmatem. Hráli jsme si na obchod, prodávali a kupovali jsme ovoce. Malovali a lepili jsme veselá jablíčka, učili jsme se rozstříhat obrázky podle čar na puzzle a slepit z nich hrušky, krájeli jsme nožem ovoce a udělali z něho salát, pekli jsme jablečné šátečky se skořicí a modelovali jsme různé ovoce podle obrázků. Hodně jsme běhali, skákali, zdolávali překážkové dráhy, tančili jsme a také jsme cvičili jógu a relaxovali. Namasté.

 

________________________________________________________________________________

10.3.

A týden je zase za námi. Moc jsme si ho užili. Děti umí rozlišit, co je pro naše tělo zdravé a můžeme to tedy jíst častěji a co našemu tělu neprospívá a to jíme méně. Pracovali jsme v centrech aktivit, kde jsme si vyzkoušeli mnoho činností. V pokusech a objevech jsme rozpouštěli pomocí jedlé sody bonbóny ve tvaru hamburgerů. Malovali jsme na průhlednou desku, trénovali sluchové vnímání v centru hudby a mnoho dalšího. Zaměřili jsme se i na spolupráci ve skupině. Dle pohádky ,,Jak pejsek s kočičkou dělali dort“ jsme ve skupině sestavovali podle receptu správné jídlo. Spolupracovali jsme na jedničku! Celý týden se nesl v duchu smyslohraní, kdy jsme ráno používali nevšední pomůcky k činnostem – light panel, opravdické špagety k nabarvení, pěnu k malování, cizrnu a rýži na volné hry k tématu. Týden jsme zakončili ovocným koktejlem a tělocvičnou, kde jsme si protáhli tělo a zopakovali pár her. Už se těšíme na další týden, kdy nás čeká téma: ovoce.

________________________________________________________________________________

3.3.

Tento týden jsme si povídali o našem zdraví. Co máme dělat, abychom neonemocněli, jak je důležité mýt si ruce a co jsou to bacily. Hráli jsme si na doktory, obvazovali jsme si „zranění“ a stavěli jsme nemocnici. Cvičili jsme jógu a už víme, že se máme o své tělo starat zvenku i zevnitř. Zaměřili jsme se i na zrakové vnímání – barvy a tvary. Na téma zdraví – co nám škodí a co prospívá si budeme povídat i příští týden.

________________________________________________________________________________

ÚNOR 2023

Tématické celky:        6.2. – 10.2. – Jak vypadám zevnitř
                                  13.2. – 17.2. – Smysly
                                  20.2. – 24.2. – Péče o tělo
                                  27.2. – 3.3. – Moje zdraví

Akce na tento měsíc:

8.2. – Školička nanečisto pro předškolní děti
17.2. – Přijede Honza Krejčík – divadlo
24.2.- Naivní divadlo – jedou předškoláci a středňáci

________________________________________________________________________________

24.2.

A týden je u konce. Povídali jsme si o tom, jak se správně starat o naše tělo. Už víme, že i tělo potřebuje určitou péči. Společně jsme se naučili básničku a písničku, hráli jsme pantomimu, u které jsme se moc nasmáli. Také jsme pracovali v centrech aktivit, kde na nás čekalo mnoho zábavných úkolů. Procvičovali jsme jemnou motoriku, skládali jsme písmenka dle vzoru, čistili jsme pomocí kartáčku plastové zuby, které byly vyrobené z PET lahví. Hodně nás bavila práce s pískem a vodou. Předškoláci nacvičovali správný úchop nůžek a přesný střih po linii. Hmatový pytel odvahy nás nikdy nezklame. V něm bylo ukrytých mnoho věcí – šampón, kartáček na zuby, pasta, hřeben… vše jsme si pojmenovali a poté jsme přiřazovali k určitým částem těla. Nesmíme zapomenout na pečení jablečných rohlíčků z listového těsta, to jsme si pochutnali! Týden jsme zakončili návštěvou Naivního divadla, kam jely předškolní a střední děti. Malé děti ve školce procvičovaly hrubou motoriku při pohybových hrách.

________________________________________________________________________________

17.2.

Po tomto týdnu už víme, co je zrak, sluch, hmat, čich a chuť. To jsou naše smysly, kterými poznáváme svět.
Dali jsme si ochutnávku dobrot poslepu, určovali jsme, co je sladké, slané, kyselé, hořké. Odvážnější z nás ochutnali i ocet. Některé dobroty jsme poznali hned podle vůně, jiné jsme nemohli poznat vůbec. Hmatem jsme poznávali různé předměty, které byly schované v hmatovém pytli. Už víme, že něco je hladké něco hrubé, něco studené, něco teplé a něco třeba měkké nebo tvrdé. Také jsme kreslili kamarádům na záda – to bylo příjemné. Při Kimově hře jsme trénovali zrak i paměť. Při pohybových hrách i při poslechu hudby jsme trénovali sluch. Ale nejvíc jsme se těšili na páteční divadlo Krejčíka Honzy! S Krejčíkem jsme si zazpívali i zatančili a máme i fotku!

________________________________________________________________________________

10.2.

I v tomto týdnu jsme pokračovali lidským tělem. Tentokrát jsme se zaměřili na orgány. Už víme, kde se nachází srdce, žaludek, plíce a mozek. Zbylé orgány budeme ještě procvičovat, někdy se nám to plete. Dělali jsme pokusy s žaludkem, abychom věděli, jak pracuje. Střední a malé děti si zahrály na umělce a tvořily pomocí barev. Mezitím šli předškoláci navštívit ,,Školičku nanečisto“. Se studentkou jsme se naučili básničku a k ní pohyb. Rozvíjeli jsme hrubou motoriku pomocí pohybových her. Pravidla budeme muset ještě opakovat, protože nám někdy dělá problém je dodržet. Také jsme zkusili pomocí tabletu ovládat robota, kterého jsme museli složit dle návodu. Tato činnost je spíš pro předškoláky, ale i malé děti to skvěle zvládly!  Hodně jsme spolupracovali ve dvojicích a větších skupinách. Učíme se zhodnotit svou práci a poté ji před třídou přednést. Jde nám to výborně! Rozvíjíme tím komunikaci a naslouchání druhým. Těšíme se, co nás čeká příští týden!

________________________________________________________________________________

 

5.2.

Jak vypadám zvenku? Který sval je největší? Kde je klíční kost? To vše jsme se učili tento týden a budeme v tom pokračovat i týdny další, protože si povídáme o lidském těle a to je spousta zajímavostí, které nás baví.

________________________________________________________________________________

LEDEN 2023

Tématické celky:         2.1. – 6.1. – Tři králové, zima čaruje
                                    9.1. – 13.1. – Pohádkový týden I.
                                   16.1. – 20.1. – Pohádkový týden II.
                                   23.1. – 27.1. – Kde zvířátka přezimují
                                   30.1. – 3.2. – Jak vypadám zvenku

Akce na tento měsíc:

13.1. – Divadlo Koloběžka (není tělocvična)

Tělocvična bude probíhat jednou za 14 dní. Jdeme 27.1.2023.

________________________________________________________________________________

9.- 20.1.

První pohádkový týden
V pondělí jsme měli pohádku Jack a kouzelná fazole. Nejprve jsme se na ni podívali na interaktivní tabuli a poté jsme šli zkoušet některé činnosti do kruhu. Nejprve jsme lezli po fazoli až do oblak, kde jsme sundávali předměty z pohádky a museli jsme dávat pozor, aby nás u toho nechytil obr. Pak jsme si fazole i zasadili! V úterý jsme se zaměřili na pohádku O Sněhurce. Zkoušeli jsme si hru na kouzelné zrcadlo, udělat otrávené jablko a skupinově jsme Sněhurce nazdobili šaty. Středa patřila Šípkové Růžence. Zkoumali jsme opravdickou růži a její trny. Hráli jsme hodně pohybových her zaměřených na spolupráci a přesnost. Nakonec jsme prosekávali cestu skrz růže až k zámku. Ve čtvrtek jsme se studentkou měli pohádku O Karkulce. Hráli jsme si na vlka a užili jsme si spoustu legrace. Pátek bylo divadlo, krásně zakončení pohádkového týdne 😊.

Druhý pohádkový týden
V pondělí jsme si vyrobili společnou Perníkovou chaloupku a ozdobili ji perníčky, zahráli jsme si na Mařenku a Jeníčka i Ježibabu. V úterý jsme se seznámili s pohádkou O Budulínkovi, namalovali jsme si obří bubínek a vyrobili jsme si lištičky z ruliček od toaletních papírů. A protože babička a dědeček hráli lištičkám na bubínek a housličky, učili jsme se i my bubnovat na drumbeny. Ve středu jsme si zahráli na všechna zvířátka z pohádky Zvířátka a loupežníci, ve čtvrtek jsme táhli, táhli, ale nevytáhli Velkou řepu a v pátek jsme si dali do těla při velkém tělocviku – tentokrát v herně i třídě. A byla i překážková dráha!

________________________________________________________________________________

6.1.

Tři králové – zima čaruje
Zima nám vyčarovala velké oteplení a není už vůbec žádný sníh. Tak jsme se rozveselili vzpomínkou na Silvestrovský ohňostroj, který jsme si společně namalovali. Zavzpomínali jsme si také na dárečky od Ježíška. Naučili jsme se poznat počáteční písmena jmen Kašpar, Melichar, Baltazar – to byli totiž ti tři králové, víme i co přinesli Ježíškovi do Betléma. Zahráli jsme si divadlo, zazpívali písničky, a protože už je konec Vánoc, odstrojili jsme si stromeček a uklidili jsme vánoční výzdobu. V pátek jsme se učili v tělocvičně házet míčem co nejdál, zaběhali jsme si slalom a byly i tanečky.

________________________________________________________________________________

PROSINEC 2022

Tématické celky:           5.12. – 9.12. – Kdo se bojí čerta?
                                      12.12. – 16.12. – Vánoční zvyky
                                      19.12. – 22.12. – Vánoce přicházejí

Akce na tento měsíc:

5.12. – Mikuláš, čert a anděl ve školce
7.12. – předškolní děti jdou do ZŠ na divadélko v 8:30h
12.12. – vybrané děti (zpěváčci) – Vystoupení před radnicí v odpoledních hodinách – podrobnosti na webu
14.12. – vybrané děti (zpěváčci) – Vystoupení v Českém Dubu v dopoledních hodinách
15.12. – vánoční besídka ve třídě od 15:30h
19.12. – vybrané děti (zpěváčci) – Vystoupení před radnicí v odpoledních hodinách – podrobnosti na webu
19.12. – Ježíšek ve třídě

________________________________________________________________________________

23.12.

Hned v pondělí nás ve školce čekala bohatá nadílka pod stromečkem. Dostali jsme super dárečky, které si budeme celý příští rok užívat. Další dny jsme se už tak moc těšili na Vánoce, že se to skoro nedalo vydržet. Naučili jsme se básničku s pohybem „Anděl“, vytvořili jsme si komety a vánoční stromečky z hvězdiček, zpívali jsme koledy, ochutnávali jsme cukroví a nasušili jsme si křížaly. A Vánoce mohly začít…

________________________________________________________________________________

16.12.

Tento týden jsme si společně povídali o vánočních zvycích. Pouštěli jsme si lodičky, házeli střevícem, pekli cukroví, hledali jsme šupiny od kapra, zpívali koledy… Moc nás to bavilo! Hlavně byla besídka pro rodiče, kterou jsme zvládli na jedničku! V ateliéru jsme tvořili vánoční stromečky na nástěnku do šatny. Předškoláci to měli složité, ale poradili si s tím hravě. Středňáci se museli soustředit na počty, aby stromeček z ruliček měl dostatek koleček a malé děti tvořili s malířskou izolepou. V pátek v tělocvičně jsme si hráli na vánoční stromečky. Rozvíjeli jsme hrubou motoriku, reakce na signály, trpělivost a hravost. Těšíme se na poslední týden před Vánoci. Má přijít do třídy Ježíšek, tak snad dostaneme nějaké hezké dárky :-).

________________________________________________________________________________

9.12.

Kdo se bojí čerta? To bylo téma tohoto týdne. A víte, kdo se bál? Ten, kdo nejvíc zlobil.
Naštěstí k nám do školky přišel hodný čert a měl s sebou spravedlivého a moudrého Mikuláše, který měl ve své knize hříchů napsané i pochvaly, a tak nás děti všechny i pochválil. Přišli s ním 2 krásní andělé a donesli nám dobroty a ovoce. Hned v pondělí jsme si společně ostrojili vánoční stromeček. Celý týden jsme plnili mikulášské úkoly, tančili jsme čertí tanečky a tvořili jsme čerty a anděly z papíru. Ve středu navštívili předškoláci Základní školu, kde jim školáci zahráli divadlo. No a v pátek jsme se pořádně vyřádili v tělocvičně.

________________________________________________________________________________

2.12.

Listopad jsme zakončili tématem o ptáčcích. Pamatujeme si některé druhy ptáčků, víme, kteří odlétají do teplých krajin a kteří tady s námi zůstávají přes zimu. Také jsme šli ptáčky krmit ven. Do budky jsme jim nasypali semínka a pozorovali jsme, zda některé druhy ptáčků uvidíme. Společně jsme si zahráli na ptáčky a tancovali jsme dle písničky, to byla legrace! Zjistili jsme, proč je moucha Zvědavost modrá a pomohli jsme ji obarvit na modro pomocí kapiček z mraku. Naslouchali jsme příběhu a snažili jsme ho převyprávět, to byla fuška, uf. Také jsme si vyslechli příběh od Caleba, který nám přinesl dlooooooouhou žížalu z lesa. V pátek nám přijelo divadlo, to nás moc bavilo. Paní nám zahrála 3 pohádky – Dlouhý, Široký a Bystrozraký, O Koblížkovi a Tři prasátka. Už se těšíme na vanoční týdny, které nás teď čekají :-).

________________________________________________________________________________

LISTOPAD 2022

Tématické celky:           31.10.- 4.11. – Podzimní strašidýlkování
                                       7.11. – 11.11. – Svatý Martin přijíždí
                                       14.11. – 18.11. – Denní harmonogram
                                       21.11.-  25.11. – Čtvero ročních dob
                                       28.11. – 2.12. – Ptáčci v zimě

Akce na tento měsíc:

  • 31.10. – Podzimní strašidýlkování ve třídě s dětmi
  • 2.11. – Dýňování s rodiči + venkovní stezka od 15:30h
  • každé úterý ,,Sportík“ pro předškolní děti
  • 18.11.- divadlo ,,Koloběžka“ (ruší se tělocvična)

________________________________________________________________________________

27.11.

Školkový týden uběhl, jako voda. Tentokrát jsme si povídali o ročním období. Přiřazovali jsme obrázky oblečení k určitému období. Třídili jsme, jaké činnosti patří k létu a zimě. Také jsme dělali pokusy s nafukovacím balónkem a jedlou sodou. Další pokus byl s pěnou na holení a modrou tuší. Víme, že v každém ročním období se mění počasí. Zkoušeli jsme se oblékat na rychlost a také za námi přišel medvěd Caleb, který nám povídal příběhy z lesa. Roční období je pro nás ještě docela složité, pleteme si je dohromady. Takže budeme pokračovat s tímto tématem ještě v následujícím týdnu společně s tématem ptáčci.

________________________________________________________________________________

20.11. 

Tento školkový týden jsme se zaměřili na denní harmonogram. Některé části dne se nám ještě trochu pletou, ale na tom společně zapracujeme. Rozeznáme den, ráno, večer, noc. Měli jsme připravené různé aktivity k tématu. Naučili jsme se písničku o sluníčku, kterému jsme poté pomohli najít jeho ztracené paprsky. Seznámili jsme se s mouchou Žárlivost, která má žlutou barvu, protože ji chtěla ukrást sluníčku. Naučili jsme se spolupracovat ve skupinách a pomáhat mladším. Vytvořili jsme ozdobu na vánoční stromeček u radnice a nakonec jsme si ještě připravili banánový a jahodový koktejl, abychom tělu dodali sílu a potřebné vitamíny!

________________________________________________________________________________

11.11.

Tento týden k nám přijel Martin na bílém koni. Měl s sebou svůj červený plášť, podkovy pro koně, rolničky, husí peří, meč, a samozřejmě i koně. Naučili jsme se převyprávět jeho příběh, víme, že máme konat dobro, dělit se s kamarády a pomáhat slabším. Celý týden jsme si hráli zábavné hry jako třeba „Na Svatomartinské rohlíčky“, „Na Martinův plášť“ nebo „Na cestu do husince“. Potrénovali jsme při tom pravolevou orientaci, orientaci v prostoru, postřeh i rytmus a tempo. Hráli jsme na rolničky a zjistili jsme, že koňská podkova je pěkně těžká. Naučili jsme se veselou básničku s pohybem „Utíkám, utíkám“ a zazpívali si písničku „Martin“. No a v pátek jsme se pěkně vyřádili v tělocvičně. Martin k nám do Broučků sice na bílém koni přijel, ale sníh nám nedovezl.

________________________________________________________________________________

4.11.

Tento týden byl strašidelný. Povídali jsme si o tradicích a zvycích – Dušičky, Halloween. V pondělí nás čekalo strašidýlkování ve třídě. Přišli jsme v kostýmech a čekalo nás ve třídě mnoho úkolů. Vytahovali jsme oči z krvavé vody, museli jsme se trefit do ducha a dýně pomocí míčků, oběhnout pavučinu ve třídě, z písku vykopat kostru a mnoho dalšího. Když jsme všechny úkoly splnili, tak jsme za odměnu dostali diplom a strašidelný popcorn, byl to perfektní den! V úterý jsme dělali pokusy s jedlou sodou a octem. Všechno bublalo a teklo, až jsme si mysleli, že celá školka bude zaplavená. Ve středu jsme šli na procházku do lesa, kde jsme stavěli domečky pro skřítky. Odpoledne bylo dýňování s rodiči, moc jsme si to užili :-). Čtvrtek byl ve znamení studentek, konečně zase dorazily! Měli pro nás připravené úkoly a byly docela strašidelné. Třeba jsme lovili pavouky ze slizu. Pátek tělocvična, na tu se vždy těšíme. Tentokrát jsme hodně běhali, hráli jsme hry s míčem. Těšíme se na další týden, prý přijede Martin na bílém koni, tak jsme zvědaví 🙂

________________________________________________________________________________

ŘÍJEN 2022

Tématické celky:    3.10. – 7.10. – Krásy podzimní přírody – houby
                               10.10. – 14.10. – Připravte si deštníčky – počasí
                               17.10. – 21.10. – Krásy podzimní přírody – stromy a jejich plody
                               24.10. – 28.10. – Svět kolem nás – materiály

Akce na tento měsíc:

  • úterý 4.10. – ,,Sportík“ pro předškolní děti – nově každé úterý
  • úterý 18.10. – fotograf – zimní focení od 9h
  • pátek 17.10. – sférické kino od 10h                          

________________________________________________________________________________

27.10.

Tento školkový týden byl kratší, protože zítra je státní svátek a ve školce nebudeme. Povídali jsme si o materiálech. To je docela těžké téma, ale my jsme se toho nebáli. Rozeznáme některé druhy materiálů jako je látka, papír, plast, kov, sklo a dřevo. Zkoušeli jsme si různé pokusy k tématu, které nás moc bavili. Také jsme dramatizovali pohádku o ,,Třech prasátkách“. Moc nám to šlo a našli jsme mezi sebou nové herecké talenty! Ke konci týdne jsme vyráběli z keramiky. Pro někoho to byla novinka, pro někoho ne. Bavilo nás to, takže keramiku určitě ještě zařadíme do našich činností. Další týden nás čeká ,,Podzimní strašidýlkování“, už teď se nemůžeme dočkat!

________________________________________________________________________________

23.10.

Další školkový týden za námi, tentokrát jsme si povídali o podzimu. V pondělí bylo sférické kino, bylo to perfektní, koukali jsme na pohádku o stromech. Poté jsme se vydali ven hledat barevné listy, protože jsme je potřebovali na výtvarku, kterou jsme dělali. Listů bylo všude tolik, takových barev. V úterý k nám přijel pan fotograf, všichni jsme byli slušně oblečení a panu fotografovi to šlo hezky od ruky. Ještě jsme si stihli popovídat s moudrým medvědem Calebem o lese, stromech, barvách. Středa byla tvořivá, malovali jsme pomocí kaštanů. Museli jsme se soustředit, protože kaštany byly v bedně i s barvou. Společně po skupinách jsme s bednou kývali sem a tam a kaštany obarvovaly papír s listy, který byl na dně bedny. Užili jsme si u toho hodně legrace, ale hlavně jsme společně spolupracovali, aby žádný kaštan nevyletěl z bedny ven. Další dny jsme si povídali o znacích podzimu, třídili jsme obrázky, které k podzimu patří a které ne, lepili jsme obrázky s tématikou kolem nakresleného stromu, naučili jsme se písničku i básničku s pohybem a mnoho dalšího. V pátek nás čekala tělocvična. Pracovali jsme s míčem, házeli jsme ho do dálky, chytali, kutáleli… Už se těšíme, co nás čeká další týden 🙂

________________________________________________________________________________

16.10.

Tento školkový týden jsme si povídali o počasí. Už víme, co znamená zataženo, polojasno, jasno. Vyzkoušeli jsme si také mnoho pokusů. Jeden z nich byla duha, kterou jsme vytvořili pomocí lentilek. Byla krása pozorovat, jak se barvy míchají do sebe. Také jsme si zkusili, co plave a co se potopí. Naučili jsme se básničku ,,Duhový most“, která se nám velmi zalíbila. A v pátek tělocvična! Hurá! Učili jsme se běhat z bodu A do bodu B, cvičit dle paní učitelky a také sebrat odvahu a prolézt dlouhým látkovým pytlem. To byla teda paráda!

________________________________________________________________________________

9.10.

Týden je u konce a my jsme si ho moc užili. Zaměřili jsme se na houby. Zjistili jsme, jak se od sebe houby liší, zda jsou jedlé nebo jedovaté, jakou mají barvu a čím jsou specifické. Medvěd Caleb nám vyprávěl příběhy z lesa, dal nám mini atlas hub, abychom už nikdy nespletli, která houba je jedlá a která ne. Také jsme pekli čokoládové sušenky, byla to dobrota. Po celý týden jsme venku hledali houby a představte si, že nám rostou i na zahradě. Pár hub jsme dali na černý papír a zjistili jsme, že jedovaté houby do druhého dne udělaly na papír bílé razítko svým kloboukem, no koukněte se sami na fotky! Taky už víme, že do jedovatých hub se nekope, jinak by mohl přijít dědeček Hříbeček a to by se dělo věcí! V pátek nás čekala tělocvična, protáhli jsme si tělo, zahráli jsme si hry a už teď se těšíme na příští pátek, kdy tam zas půjdeme. Houby nás moc bavily, byl to prima týden 🙂

________________________________________________________________________________

ZÁŘÍ 2022

Tématické celky:    1.9. – 9.9. – Já a moje školka I.
                                12.9. – 16.9. – Já a moje školka II.
                                19.9 – 23.9. – Kdo jsou moji kamarádi
                                26.9. – 30.9. – Předměty kolem nás

Akce na tento měsíc: 
– úterý 13.9. – ,,Sportík“ pro předškolní děti
(od 10h sportovní aktivity pro děti)
– ve středu 14.9. – 
Divadélko Ondřej ,, Indiánské příběhy“ od 10:30h
– každý pátek jdeme do tělocvičny – VŠECHNY DĚTI! (malé, střední, předškolní)

________________________________________________________________________________

30.9.

Tento týden byl velmi krátký, uběhl jako voda. V pondělí jsme se neviděli, protože se opravovala voda a ve středu byl státní svátek. Zbývající dny jsme si povídali o předmětech, které nás obklopují. Zaměřili jsme se hlavně na geometrické tvary. Zkoumali jsme, kde se kolem nacházejí. Například dveře jsou jako obdélník a stůl jako kruh.  Ale nejvíce jsme si užili páteční tělocvičnu. Konečně jsme tam mohli vyrazit. Běhali jsme jako o závod, cvičili jsme a hráli různé pohybové hry. Užili jsme si spoustu legrace. 

________________________________________________________________________________

25.9.

Tento školkový týden nás bylo velmi málo, skoro všechny kamarády skolil bacil. Takže nás ve třídě bylo malinko, maximálně 10. Proto jsme se rozhodli, že budeme hodně tvořit a společný čas si i tak užijeme, ač se nám po kamarádech stýskalo. Doufáme, že se brzy opět všichni uvidíme. Povídali jsme si o přátelství a zaměřili jsme se na pohádku o Medvídkovi Pú. Společně jsme vytvořili Stokorcový les, kde Medvídek Pú se svými přáteli žije. Zhotovili jsme ho pomocí bramborových razítek. Přečetli jsme si pohádku, jak Medvídek Pú sbíral jablíčka a jeho kamarádi ho běželi zachránit, protože málem spadl ze stromu. Tomu se říká přátelství! Také jsme si upekli štrůdl, strouhali jsme, míchali, ochutnávali a vůně se nesla celou školkou. V neposlední řadě jsme se obkreslili na velký formát papíru a poté jsme obraz pomocí barev dodělali. Byla to legrace, všude na zemi leželi papíry a spousta barev. Toto téma nás na tolik oslovilo, že jsme se páteční den, když konečně vylezlo sluníčko vydali ven na zahradu, kde jsme vyrobili hmotu z hladké mouky, oleje a teplé vody.  Potom jsme si každý vzali kousíček a vytvarovali jsme z něj kuličku, kterou jsme připlácli na kůru stromu. Poté jsme pomocí přírodnin – šípků, šišek a podobně obličej dodělali. Hodně jsme se u toho nasmáli, no koukněte samy. Stromoví kamarádi, jako z pohádky 🙂

________________________________________________________________________________

16.9.

Tento školkový týden jsme se stále vzájemně poznávali a společně jsme pracovali na dodržování pravidel. Přijelo k nám i divadlo, na které jsme se moc těšili. Pan herec a paní herečka nám zahráli pohádku o indiánech. Kdo se nestyděl, mohl jít některé postavy hrát taky, byla to legrace. Také jsme byli prozkoumat celou naší školku. Byli jsme se podívat, kde jsou ostatní třídy, kde paní kuchařka vaří, kde je keramická dílna, sauna a mnoho dalšího. Zjistili jsme, že paní kuchařka vaří v obřích hrncích a všechny dobroty míchá velikou vařečkou. Ještě jsme nahlédli, kde má paní ředitelka kancelář. Byli jsme jako detektivové. Hodně času, jsme trávili venku, kde jsme se učili chodit v zástupu ve dvojicích, chodit v nerovném terénu a po schodech. Už se těšíme, co nás čeká další týden 🙂

________________________________________________________________________________

11.9.

A je za námi první školkový týden. Nesl se v duchu seznamování s ostatními dětmi, učili jsme se poznat svoji značku, paní učitelku Máju a Martinu, najít kde u stolečku mám své místo, zvyknout si na školkový režim. Poznali jsme pravidla 5-ti prstů. Zkoušeli jsme si obtisknout svou nohu na papír – to znázorňovalo první pravidlo, které se nazývá: ,,Chodím pomalu.“ Pravidla ve školce jsou moc důležitá, proto se na ně budeme zaměřovat ještě následující týdny. Zpívali jsme také několik písní a u toho jsme hráli na Orffovy nástroje. To byla legrace! Venku jsme objevovali okolí školky a nejvíce jsme si užívali na zahradě, kde máme spoustu hraček. Sbírali jsme do koleček přírodniny a poté jsme stavěli různé stavby. Také jsme hodně cvičili. Do pohybových her jsme se zapojili úplně všichni. Hráli jsme hry s míčem, obručí a zvířátky. Ve čtvrtek k nám přišly naše studentky, které za námi chodí každý týden. Měly pro nás připravené zajímavé aktivity, které nás moc bavili. Už se těšíme co nás čeká další týden 🙂

________________________________________________________________________________

ČERVEN 2022

Tématické celky:   31.5 – 3.6. – Den dětí
                                6.6 – 10.6. – Exotická zvířata
                                13.6. – 17.6. – Profese
                                20.6. – 24.6. – Doprava
                                27.6. – 30. 6. – Sport a volný čas

Akce na tento měsíc: 
– ve středu 1.6. – 
dopoledne den dětí na zahradě školky, připravené úkoly pro děti, ukázka vystoupení ,,Ledového království“ pod vedením p.uč. Martiny a vybraných předškolních dětí, které vystupují odpoledne před radnicí ve 14:30 na akci ,,Festival dětského čtenářství“
– v pátek 3.6. – Divadlo ve školce ,,Hola, hola škola volá“
– v pondělí 6.6. – projektový den na zahradě školky, téma – Pokusy
– v úterý 7.6. – školkový výlet na zámek Lemberk 
– v pátek 10.6. – Pandí dopoledne ve třídě – černé a bílé oblečení s sebou
– v úterý 14.6. – rozloučení s předškoláky na zahradě školky v 15h.
– ve čtvrtek 23.6. – jedeme do ZOO
– v úterý 28.6. – školková olympiáda na školním hřišti v dopoledních hodinách

_____________________________________________________________________________

1.7.

Poslední týden před prázdninami jsme si náležitě užili. V pondělí jsme šli do tělocvičny a tentokrát šli i malé děti. Šlo jim to skvěle! Cvičili jsme různé typy cviků a trénovali jsme na olympiádu, která nás čekala v úterý. Další den byla očekávaná olympiáda. Ráno jsme si společně vyrobili vlajku, kam si každé dítě nakreslilo svoji hlavu. Potom jsme společně odešli na školní zahradu, kde bylo mnoho úkolů. Sprint, hod koulí, skok do  písku, štafeta. Všechny disciplíny jsme splnili a nakonec jsme dostali pohár a medaile. Byl to prima den. Středa byla ve znamení nanuků. Společně jsme rozmixovali jahody a nalili jsme je do připravených formiček. Moc jsme se těšili, až si je ve čtvrtek dáme, mňam. Školkový týden se chýlil ke konci a my jsme si chtěli čtvrtek užít, jak se patří. Jelikož si děti oblíbily produkty od firmy Dedoles, rozhodli jsme se, zatančit si na jejich úvodní song, kde jsou v hlavní roli tančící křečci. Zapnuli jsme interaktivní tabuli a společně jsme se tanec naučili. Šlo nám to skvěle, koukněte se sami :-). 
Krásné letní prázdniny všem!!!

_____________________________________________________________________________

24.6.

Týden uběhl, jako voda. Zaměřili jsme se na dopravu. Venku jsme zkoumali auta, autobusy a ve čtvrtek jsme si dokonce vyzkoušeli cestování v autobuse a tramvaji. Jeli jsme totiž do ZOO. Bylo to tam moc fajn, jelo nás hodně, vzali jsme s sebou i naše studentky ze střední školy. Asi nejvíce se nám líbil lev, byl u nás úplně blízko. Při cestě zpátky jsme opět jeli tramvají a autobusem. Všechno probíhalo skvěle podle plánu i počasí nám přálo! Další činnost, která nás moc bavila, byla ve dvojicích. Každá dvojice měla jiný dopravní prostředek a musela dokreslit na papír silnici, vzduch, vodu nebo koleje a pak tam dopravní prostředek nalepit. Spolupráce nám šla skvěle, vznikla z toho moc krásná díla. Školkový týden jsme zakončili hrou na námořníky. Přišli jsme do školky v pruhovaném a celé dopoledne jsme zkoumali námořnické předměty. Taky jsme hráli mnoho her a dělali zábavné úkoly venku.

________________________________________________________________________________

17.6.

A školkový týden je za námi! Věnovali jsme se povolání, nejvíce jsme se zaměřili na hasiče. Zjistili jsme, co všechno hasič musí zvládat při své práci, jak je odvážný a statečný. Zkusili jsme si hned několik úkolů. Nejprve malé děti hasily oheň. Střední děti se musely dostat do domečku. Jako hasiči rozbít dveře a zachránit medvídka. A předškoláci to měli nejtěžší. Musely vylézt na žebřík a zachránit pejska z hořících plamenů. To byla teda jízda. Uf.
I venku jsme si tentokrát hráli na hasiče. Nejdříve jsme je malovali na fólii a pak jsme se snažili pomocí hadice uhasit oheň. Nebojte se, všechno bylo ,,jen jako“, opravdový oheň tam nebyl. Všichni jsme se u činnosti vystřídali. Byla u toho legrace, byli jsme trochu mokří, špinavý od barev, ale nejsme z cukru, přeci :-). Ve čtvrtek jsme si se studentkami zahráli na detektivy. Vyráběli jsme perfektní lupy na zkoumání okolního světa.
Dále jsme byli pekaři. Napekli jsme si čokoládové sušenky. A kdo si pamatuje, minulý týden jsme měli pandí den. Tak jsme si ještě na skok pandu připomněli. Sušenky jsme si vyzdobili vykrajovátkem s pandou. Ona je táááák roztomilá, no posuďte sami, jak se nám sušenky povedly :-).

________________________________________________________________________________

10.6.

Téééda, tento týden byl plný úžasných zážitků. V úterý jsme vyrazili na školkový výlet. Jeli jsme na zámek Lemberk. Měli jsme svůj vlastní autobus, který nás odvezl skoro pod zámek. Počasí bylo ze začátku přijatelné, ale jakmile jsme vystoupili z autobusu, hned začalo pršet. Ale to nám nevadilo, nejsme přeci z cukru! A jak říkáme, není špatné počasí, jen oblečení. Na zámku nás čekala prohlídka s kocourem Mikešem. Šli jsme do zámecké kuchyně a různých komnat. V každé místnosti na nás čekali kočičky, které jsme museli najít a pojmenovat. Dohromady jsme našli 7 koček. Pojmenovali jsme je: Elinka, Kytička, Vločka, Janička…a jak to bylo dál? 🙂 Po prohlídce jsme šli ke studánce sv. Zdislavy, kde je léčivá voda. A pak honem na řízek s bramborovou kaší! Mňam. Cesta zpátky byla příjemná, skoro všichni jsme v autobuse usnuli. Byl to prima výlet a ani déšť nás nezastavil!
Ve středu jsme tvořili venku na zahradě. Omotali jsme fólii kolem stromů a mohlo to začít. Vzali jsme ven hodně barev a každý namaloval kolik chtěl exotických zvířátek, udělali jsme si vlastně takovou malou zoologickou zahradu.
Pátek jsme zakončili ,,Pandím dnem“. Všechny děti přišli v bílo-černém oblečení. Celý den jsme plnili mnoho úkolů, které se týkali pouze pandích kamarádů. Společně jsme všechny úkoly zvládli a pak jsme se mohli vrhnout na výborné občerstvení, které přinesli naše maminky. Děkujeme Vám! 🙂

________________________________________________________________________________

3.6.

Tento školkový týden jsme slavili. A víte proč? No protože byl svátek dětí! 1.6. si pro nás paní učitelky z celé školky připravily soutěže na zahradu. Museli jsme skákat panáka, potom přelít vodu z hrnečku do džbánu a opačně, proběhnout překážkovou dráhu, házet míčkem do branky, prolézt pavučinou a mnoho dalšího. Když jsme všechno zvládli, dostali jsme za odměnu tvarohové nanuky, mňam, to byla dobrota! 
V pátek k nám přijelo divadlo, naše oblíbená ,,Koloběžka“, užili jsme si spoustu legrace a také jsme se naučili spoustu číslic a písmenek, divadlo bylo totiž o škole.

________________________________________________________________________________

KVĚTEN 2022

Tématické celky:    2.5. – 6.5. – Moje rodina – maminka má svátek
                                9.5. – 13.5. – Materiály
                                16.5. – 20.5. – Živá a neživá příroda – ochrana přírody
                                23.5. – 27.5. – Hmyz

Akce na tento měsíc: 
ve středu 4.5. – zpěváčci jedou do Českého Dubu – dopolední hodiny.
v úterý 10.5. Vás zveme na ,,Besídku ke dni matek“ od 15h ve třídě.
ve středu 11.5. k nám přijede divadlo.
v pátek 27.5. – k nám přijede divadlo se živými zvířaty na zahradu školky.

________________________________________________________________________________

27.5.

Bzzzz….tento školkový týden jsme si povídali o hmyzu. To byla paráda! Zjistili jsme pomocí pokusu s nafukovacím balónkem, jak se líhne na svět motýl. Zkoumali jsme v lese mravence pomocí lupy, stavěli jsme jim domečky z listí a jiných přírodnin. Hodně jsme si oblíbili včely, zkoušeli jsme mnoho činností zaměřených na jejich život. V encyklopediích jsme se dozvěděli, jak se vyrábí med a pak jsme ho i ochutnali, mňam! Naučili jsme se včelí taneček v tělocvičně se slečnou studentkou a na konci týdně nás čekalo překvapení. Přijelo k nám divadlo s živými zvířátky. Vystoupení nakonec nebylo venku, protože začalo pršet, ale i tak jsme si ho užili. Byla tam malá opička, která jezdila na kole a uměla hrát na kytaru, potom jsme viděli pejsky, kteří uměli skákat na míči a nakonec obříííííííího hada. Mohli jsme si na něj i sáhnout. Bylo to dobrodružství!

________________________________________________________________________________

20.5.

A je zase konec školkového týdne. Tentokrát jsme se zaměřili na ochranu přírody. Už víme, jak máme třídit odpad, jakou barvu mají kontejnery. Taky víme, jak se máme chovat v lese, abychom nevyplašili zvířátka. Dodržujeme pravidla 5 -ti prstů ve školce a vlastně i v lese. Víte, jaká to jsou? Chodím pomalu, ovládám svůj hlas, sedím v klidu, naslouchám a koukám kolem sebe.  Společně jsme na velký arch papíru – kooperativní činnost – vystřihovali obrázky živé a neživé přírody a lepili jsme je na místo určené. Šlo nám to pěkně od ruky. Taky jsme si společně zkusili udělat pár pokusů. První byl s vodou. Do pytlíku, který se dá nahoře zavřít, jsme nalili vodu a poté jsme vzali ostré pastelky a zkusili jsme pytlík propíchnout, co myslíte, byla povodeň nebo ne? Další pokus byl se vzduchem. Nafouknuli jsme balónek a potom jsme ho pouštěli po třídě, létal jako zběsilý. Nakonec se dva odvážlivci rozhodli, že zkusí nafouklý balónek propíchnout špendlíkem. To byla rána! Pak jsme zkoumali sluníčko, jak vychází a zapadá. Hlínu a její vůni, kameny a jejich tvar a barvu. Bylo toho mnoho. Všechno tohle patřilo do neživé přírody. Živou přírodu jsme zkoumali venku na zahradě, na plácku a na vycházce. Příští týden nás čeká povídání o hmyzu, bzzzzz…..to bude paráda!

________________________________________________________________________________

13.5.

Tento týden ve školce jsme zkoumali materiály. Moc nás to bavilo, protože jsme zjistili, jaký materiál se potopí, jaký plave, který materiál je ostrý a který měkký. Hodně jsme používali hmat, kterým jsme zjišťovali strukturu materiálů. Také jsme měli besídku pro maminky, byli jsme trochu nervózní, ale nakonec to dopadlo skvěle! Pro maminky jsme vyrobili v šatně ,,Láskovník“. Každá maminka tam měla mouchu Lásku, na které byl napsaný vzkaz. No a nesmíme zapomenout na divadlo. Přijela naše stará, dobrá, známá Koloběžka. Společně jsme si zazpívali, byla to paráda.

________________________________________________________________________________

6.5.

Tento školkový týden jsme se věnovali maminkám. A víte proč? No, protože v neděli je přeci svátek maminek! Společně jsme si povídali, jak se naše maminky jmenují, co dělají za práci, ale také jak se o nás starají. Vyzkoušeli jsme i o maminku pečovat. Zkoušeli jsme stříhat nehty a pak je nalakovat, učesat a nalíčit maminku nebo ji pomocí rtěnky namalovat pusu. Moc nám to šlo, teď to zkusíme na Vás doma, máte se na co těšit 😊! Uvědomili jsme si, jak je pro nás rodina důležitá a že každý z nás má doma i nějaký svůj úkol, aby maminka a tatínek nedělali všechno sami. Někdo z nás pomáhá vařit, někdo dává nádobí do myčky a někdo zase vysává nebo utírá prach. Společně nám to půjde lépe od ruky! Nakonec jsme si upekli šneky z listového těsta, mňam, to byla dobrota! Která maminka doma také peče šneky? 😊

________________________________________________________________________________

DUBEN 2022

Tématické celky:    4.4. – 8.4. – Příroda se probouzí
                                11.4. – 15. 4. – Velikonoce
                                18.4. – 22.4. – Domácí zvířata
                                25.4. – 29.4. – Čarodějnice

Akce na tento měsíc:
V pátek 8.4. k nám přijede divadlo.
V úterý 12.4. Vás zveme na Velikonoční dílničky od 15 do 17h.
Ve středu 13.4. bude vystoupení školkového sborečku. Více info visí na nástěnce.
Ve středu 20.4. – náhradní termín dofocení na ročenky a třídní fotku.
V pátek 29.4. – Čarodějnický rej pro děti. Bude probíhat v dopoledních hodinách.

________________________________________________________________________________

29.4.

Celý týden jsme si povídali o čarodějnicích. Už víme, že některé čarodějnice jsou hodné a některé zlé. Taky je umíme popsat a vysvětlit, proč takové jsou. Dělali jsme mnoho pokusů – třeba čarodějnický lektvar z hadí šťávy, pavoučího slizu a myšího prášku. Ten bublal, až jsme se lekli, že vytopí školku. Ale pomocí čarodějnických hůlek jsme vše zachránili. Uf! Poslední dubnový den jsme zakončili čarodějnickým rejem u nás ve třídě. Všichni jsme se převlékli do strašidelných kostýmů a celé dopoledne jsme si užili mnoho her a zábavy. Házeli jsme míčkem do čarodějnice, jmenovala se ,,Jedlice“. Poté jsme vyndávali z mísy kostru pomocí lžíce. Další úkol byl v herně, čekala nás čarodějnická cesta, plná různých překážek, které jsme museli na koštěti obletět. Nakonec jsme museli nakrmit čarodějnice jejich kouzelným lektvarem, ale pozor, nesměla nám kápnou ani jedna kapička vedle! Všechno jsme zvládli na jedničku. Zatančili jsme si v herně na hudbu a potom jsme si předali diplomy a odměny za splněné úkoly.

________________________________________________________________________________

22.4.

Tento týden jsme si povídali o domácích zvířatech. Naučili jsme se druhy zvířat. Jeli jsme traktorem na statek a tam jsme objevili mnoho zvířat. Krávu, které jsme pomohli najít její ztracené fleky. Husa zase potřebovala otrhat peří. Slepice ztratila svoje malá kuřátka, pomohli jsme je společně najít a za odměnu jsme od ní dostali opravdické vajíčko! A nakonec jsme pomohli ovečce ji ostříhat vlnu a najít její ztracené jehňátko. Také jsme se naučili, že se zvířátky musíme jednat v tichosti, abychom je nevyplašili, kde zvířátka žijí, kde bydlí, zda mají srst či peří, k čemu nám slouží. Tento týden jsme si náramně užili, už se těšíme, co nás čeká dál!

________________________________________________________________________________

14.4.

Tento školkový týden byl kratší, protože nás čekají Velikonoce. Celý týden jsme si o Velikonocích povídali. Vyzkoušeli jsme si mnoho známých tradic společně s rodiči na Velikonočních dílničkách – barvení vajíček pomocí zmizíku, sázení oseníčka, výroba zajíčka z ponožky a taky byla ochutnávka mazance, který jsme pekli s paní ředitelkou, to byla mňamka. Chutnal Vám taky? 😊
U zdobení vajíček ještě chvíli zůstaneme, představte si, že jsme zdobili papírové vajíčka pomocí injekčních stříkaček, které byli plné barvy. To byla legrace, barvu jsme měli úplně všude, ale byla to zábava! Baví nás objevovat různé techniky malování a kreslení.
A jelikož bylo tento týden krásné počasí, vydali jsme se i do lesa a na louku objevovat přírodu. Postavili jsme domečky pro skřítky u veliké břízy. Příští týden se tam půjdeme podívat, zda domečky vydržely. Dnešek byl výjimečný den, když jsme šli ven objevili jsme v šatně vzkaz zamotaný v ruličce. Byl to vzkaz od velikonočního zajíčka, který si pro nás na zahradě připravil úkoly. Museli jsme najít vajíčka, která v sobě ukrývala překvapení a malé obrázky, které jsme museli roztřídit do skupin. Spolupracovali jsme, a proto nám to šlo hezky od ruky. Bylo to perfektní, moc zajíčkovi děkujeme a snad se k nám příští rok zase podívá. No a co nás čeká příští týden? Budeme si povídat o domácích zvířatech, haf, haf!

________________________________________________________________________________

8.4.

Tento týden se nesl v duchu probouzející se přírody. Všechno kolem nás začíná kvést, a tak jsme se rozhodli, že bychom chtěli nějaké druhy květin znát. Naučili jsme se různé názvy: tulipán, narcis, pampeliška, petrklíč, a ještě mnohem víc! Dokonce jsme si ve třídě zasadili semínka. Doufáme, že rostlinka brzy vyroste! Ještě jsme vyráběli jarní kytičky pro babičky a dědečky do domova důchodců, kam jedeme i vystupovat, chceme jim udělat hezký den. Udělali jsme 20 kytiček, snad se jim budou líbit. Taky jsme poznali novou loutku, žabku Logilku. Už možná název vám napoví, proč se tak jmenuje. No správně, proto aby s námi cvičila jazýček a mluvení. Je tu s námi pro logochvilky ve třídě. Byla legrační a má velikánskou pusu. Zkoušeli jsme si s ní dechové a artikulační cvičení, říkala, že nám to moc jde a že se těší na příště, co nás naučí. No a v pátek bylo co? Divadlo! Moc nás bavilo a bylo to perfektní zakončení týdne. Už se těšíme, co nás čeká příští týden.

________________________________________________________________________________

BŘEZEN 2022

Tématické celky:  28.2.-4.3. – Vím, co mi škodí
                               7.3.- 11.3. – Moje zdraví
                               14.3 – 18.3. – Cesta kolem světa – jiná kultura
                               21.3. – 25. 3 – Naše město, naše země
                               28.3. – 1.4. – Cesta do vesmíru

1.4.

Tento týden se nesl v duchu vesmíru. To byla jízda! Přímo vesmírná jízda! Letěli jsme totiž raketou! Nejprve jsme si povídali o všech planetách, jak se jmenují, jaká planeta je úúúúplně daleko. Docela nám to šlo! Poslouchejte: Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a? Jak se jmenuje poslední planetka? 😊
No a ve středu jsme se vydali raketou na prozkoumávání vesmíru. Doletěli jsme až na planetu Neptun, byla celá modrá, a ještě jsme tam viděli černou díru! No to byste nevěřili, co všechno ta černá díra chtěla do sebe vsáknout. Naházeli jsme tam pár vesmírných kamenů a šup zpět do rakety. Dneska jsme se raketkou vydali na planetu Jupiter. A byla tam malinká sopka! Sice malá, ale láva se z ní valila pěknou rychlostí. Nakonec jsme si s sebou z vesmíru vzali malý vesmírný kámen, na památku. Ale pššššt, nikomu to neříkejte! Vesmír nás moc bavil, užili jsme si to 😊.

________________________________________________________________________________

25.3.

Tento týden jsme zkoumali Českou republiku. Zaměřili jsme se hlavně na město, kde žijeme, což je Liberec, ale to všichni dobře víte😊. Nejprve jsme šli na procházku po sídlišti, poté jsme vyrazili na delší úsek a došli jsme až do Vratislavic na hřiště. Užili jsme si tam spoustu legrace. Zpáteční cesta byla docela dlouhá, ale zvládli jsme to, ušli jsme 5 km! Trénovali jsme chůzi v terénu. Po louce, kořenech, betonu, z kopce do kopce, cestou – necestou. Další dny jsme si povídali o našem hlavním městě, prezidentovi a státních symbolech. Některé symboly si pamatujeme, zbytek se určitě naučíme ve škole nebo příští rok ve školce. Dnešek jsme zakončili návštěvou Ještědu, bazénu a Zoo. Ale nebojte, jen ,,jako“. Hráli jsme si na auta a vždy jsme museli na nějaké místo dojet, splnit tam úkol a poté dorazit zas jinam. Jeli jsme třeba lanovkou nebo jsme si vytvořili pořádné bublinky v bazéně. Nakonec jsme pomohli zachránit Zoo, protože se všechna zvířátka rozutekla. Museli jsme je najít a umístit do správných klecí. To byla jízda. Liberec je krásné město, užili jsme si to!

________________________________________________________________________________

18.3.

Tento týden jsme poznávali jinou kulturu. Zkusili jsme si odcestovat k indiánům. Zahráli jsme si na bubny a představte si, že jsme měli i indiánské čelenky, které jsme si vyrobili. Bubnovali jsme tam hlasitě, že nás bylo slyšet až u paní kuchařky :-). Další den jsme se vydali na cestu do Číny. To byla jízda. Udělali jsme si nudle, které jsme pak ochutnávali pomocí hůlek! Moc nám to nešlo, ale i snaha se cení! Potom jsme ochutnali zelený kvetoucí čaj, to bylo parádní! V konvičce po zalití horkou vodou ten čaj rozkvetl do květiny! Nemohli jsme tomu uvěřit… No, ale ta chuť, ta nám úplně nesedla. Bylo to tak strašně hořké, pusinky se nám křivily do různých tvarů, ale legrace byla, to se musí nechat. No a nemůžeme zapomenout na Egypt! Teda, tam nám bylo horko… Ale vyzkoumali jsme mnoho různých pyramid a taky… Sarkofág! Víte, co to je? 🙂

________________________________________________________________________________

11.3.

Tak a školkový týden je zase za námi. Naposledy jsme se věnovali našemu zdraví. Zopakovali jsme si, co tělu prospívá, co mu naopak škodí. Povídali jsme si nad potravinovou pyramidou a taky jsme naučili naši loutku Kubu, jak se správně má stravovat, aby jeho tělo nebylo nemocné. Protože představte si, že on jedl jen bonbóny a pil Coca-colu! Ale nebojte se, ukázali jsme mu, že i ze zeleniny dalších zdravých surovin se dá udělat výborné jídlo. A hned jsme si ho zkusili. Udělali jsme si pečené brambory a mrkve v troubě. Mňam, to byla bašta, až nám sliny tekly 😊. No a konec školkového týdne se nesl v duchu divadelního představení. Přijelo divadlo! Tančilo se, zpívalo a hodně tleskalo.

________________________________________________________________________________

4.3.

Tento týden byl opět velmi zábavný, pokračovali jsme tématem ,,Vím, co mi škodí“. Rozlišovali jsme potraviny, které jsou pro tělo prospěšné a naopak. Utvářeli jsme si představy o zdravém životním stylu. Hráli jsme si na doktory, a dokonce jsme použili i opravdickou lékárničku a vzájemně jsme se ošetřovali s kamarádem. Také jsme si uvědomili, jak náročnou profesi mají naši doktoři, co všechno musí zvládat. Zaměřili jsme se i na naše emoce a snažili jsme se popsat to, jak se cítím, proč se tak cítím, co mě dělá šťastným a co nikoliv. Hodně jsme si povídali a snažili se si naslouchat a pochopit druhého. Někdy to není jednoduché, ale snažíme se o to společnými silami. A představte si, že ve čtvrtek na nás ve třídě čekalo překvapení, naše studentky, co k nám chodí každý čtvrtek si pro nás připravili obřího panáka, který byl velký skoro jako půl herny! Byl nakreslený na oooooobřím papíře a měl šíleně tlusté břicho. Společně jsme vytvořili z papírových tácků pizzy, a nakonec jsme mu je nalepili do břicha. Ten byl ale tlustý… Potom jsme si povídali o tom, že není nezdravá potravina, ale je jen nezdravé množství. Tak doufáme, že náš obří panák, si to bude pro příště pamatovat 😊!

________________________________________________________________________________

ÚNOR 2022

Tématické celky:  31.1. – 4.2. Jak vypadám zvenku
                               7.2. – 11.2. – Jak vypadám zevnitř – orgány
                               14.2.- 18.2. – Poznávání všemi smysly
                               21.2. – 25.2. – Péče o tělo

25.2.

A už je zase pátek, to tak rychle uteklo! Poznávali jsme naše tělo, jak se o něj máme starat, co je pro tělo důležité, zdravé a co naopak. Vyzkoušeli jsme si různé aktivity, zaměřili jsme se na zuby a jak je máme správně čistit a pečovat o ně. Taky jsme si povídali o bacilech a jak se před nimi bránit, vymysleli jsme toho spousta – mýt si ruce, necucat si prsty, zdravě jíst a pít, sportovat… spousta věcí se ještě dozvíme v dalších týdnech, protože o zdravém životním stylu si budeme ještě pár týdnů povídat. Dnešek jsme zakončili perfektním divadlem ,,Koloběžka“, které k nám přijelo do školky. To byla jízda! ,,Kolo, kolo, koloběžka, jízda na ní není těžká, je to príma věc..“

________________________________________________________________________________

18.2.

Celý týden jsme se naučili poznávat všemi smysly. Zjistili jsme, že máme 5 smyslů, které denně používáme – hmat, chuť, čich, zrak, sluch. Měli jsme ochutnávku octu, citrónu, soli, cukru, kávy a pak různých dobrot – med, ovoce a zelenina a podobně. Při přípravě popcornu, jsme si vyzkoušeli vnímat všemi smysly. Zjistili jsme, že popcorn práská v mikrovlnce, použili jsme tedy sluch. Když jsme ho vyndali, tak jsme cítili jeho krásnou vůni, takže jsme použili čich a zrak. Po hmatu jsme poznali, že má popcorn různé boule a vlnky. A ta chuť! To byla paráda, mňam.

________________________________________________________________________________

16.2.

Karneval, karneval!!! Je to tady! Od rána ve třídě zní krásná hudba a scházíme se v různých kostýmech – piráti, Elsy, doktoři, policisté… je nás tady plno! Prý nás čekají nějaké úkoly, moc se na ně těšíme, bude to zábava. Nejprve jsme házeli míčem na cíl, byl tam obří klaun a měl otevřenou pusu a my jsme se do ní museli trefit, to bylo něco! Potom jsme šli shazovat kuželky, šlo nám to hravě. Puzzle s klaunem, které leželo na stole bylo poněkud těžší, ale společnými silami jsme to nakonec dali dohromady. No, ale ta stavba věže z kelímků podle barvy, byla pěkně těžká! Zakončili jsme to kresbou karnevalových masek a postav na vééééééliký papír. Uf. To bylo úkolů! A teď hurá na diskotéku a pohybové hry v herně. Tančilo se a zpívalo i diplomy a medaile jsme dostali! A nakonec jsme si pochutnali na dobrotách od našich maminek a tatínků, mňam, to byla bašta, děkujeme 😊.

________________________________________________________________________________

7.2. – 11.2.

Další týden o lidském těle je tady! Tentokrát se zaměříme na orgány. Co jsou orgány? A kde v těle
se přesně nachází? To pro nás nebylo zas tak těžké, do veliké kostry jsme umístili orgány, které jsme znali – srdce, plíce, žaludek… játra pro nás byla složitější, ale nakonec s pomocí paní učitelky jsme to zvládli na jedničku! Dokonce jsme přišli na to, jak dlouhé je naše tenké střevo! Může mít až 5 metrů!
Měli jsme totiž takovou zástěru, kde jsou našité orgány z našeho těla. Tu si někdo z nás oblékl a my jsme zkoumali, kde se jaký orgán přesně nachází. Střevo jsme rozmotali a měřili jsme a měřili… byla to zábava! 😊

MŠ Korálek Liberec, příspěvková organizace
IČO: 72742186
Adresa: Aloisina výšina 645/55, 460 15 Liberec XV